لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۶

نخستین خط ارتباطی مستقیم تلفنی بین رهبران دو کره برقرار شد


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

همزمان با نزدیک شدن به برگزاری دیدار سران دو کره شمالی و جنوبی در هفته آینده، سئول و پیونگ یانگ روز جمعه از برقراری نخستین خط مستقیم ارتباطی بین رئیس جمهوری کره جنوبی و رهبر همسایه شمالی خبر دادند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، دولت کره جنوبی اعلام کرد نخستین تماس آزمایشی مستقیم تلفنی بین کاخ آبی ریاست جمهوری در سئول و کمیسیون قدرتمند امور کشوری کره شمالی در پیونگ یانگ با موفقیت انجام شد.

مون جائه این رئیس جمهوری کره جنوبی و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی قرار است پیش از دیدار جمعه آینده خود در دهکده «پَنمونجُم» در منطقه حائل بین دو کشور، با استفاده از این خط تلفنی مستقیم با یکدیگر گفت‌وگو کنند.

به گفته مقام‌های دو کره، این خط ارتباطی مستقیم، که پس از مذاکرات رو در روی ۲۷ آوریل بین رهبران دو کشور نیز برقرار خواهد ماند، به ادامه گفتمان بین دو همسایه و کاستن از هرگونه سوء تفاهم در زمان بروز تنش کمک خواهد کرد.

این سومین دیدار مستقیم بین سران دو کشور همسایه پس از پایان جنگ سال‌های ۵۳-۱۹۵۰ شبه جزیره کره خواهد بود. در این مدت پیمان صلح دائمی بین دو کشور امضا نشده و دو طرف گفته‌اند که می‌خواهند به این وضعیت پایان دهند.

محور اصلی مذاکرات آتی توقف برنامه هسته‌ای پیونگ یانگ و تحقق هدف خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره است، که رئیس جمهوری ایالات متحده نیز خواستار آن بوده و در همین راستا قرار است با رهبر کره شمالی برای نخستین بار دیدار کند.

کیم جونگ اون، سومین نسل از دیکتاتوری کره شمالی، رئیس کمیسیون امور کشوری یا دولتی جمهوری خلق دموکراتیک کره است که خود در سال ۲۰۱۶ میلادی آن را تاسیس و جایگزین کمیسیون پیشین موسوم به دفاع ملی کره شمالی کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG