لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۴

معترضان در بزرگترین تظاهرات سه دهه اخیر کره جنوبی: رئیس جمهوری استعفا دهد


صدها هزار نفر از مردم کره جنوبی روز شنبه به خیابان‌های پایتخت آمده و در یک راهپیمایی اعتراضی، که رسانه‌ها آن را بزرگترین تظاهرات ضددولتی در سه دهه اخیر در آن کشور خواندند، خواستار استعفای رئیس جمهوری شدند.

به دنبال انتشار خبر درز مدارک محرمانه توسط یکی از دوستان قدیمی پارک گئون هی رئیس جمهوری کره جنوبی در ماه گذشته، مردم خواستار کناره گیری او از قدرت شدند. تظاهرات امروز سومین تظاهرات خیابانی در سه هفته گذشته است.

معترضان روز گذشته اعلام کرده بودند که حدود هزار و پانصد گروه مختلف مدنی و غیردولتی از سراسر کره جنوبی از مردم دعوت کرده‌اند که در این تظاهرات خیابانی، که ساعت ۵ عصر در در مرکز سئول آغاز شد، شرکت کنند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، حدود ۲۶۰ هزار نفر در تظاهرات امروز شرکت کردند و با متهم کردن خانم پارک به پنهانکاری و اجازه دادن به فرد نزدیک به خودش برای راه اندازی تشکیلات موازی دولت، از او خواستند استعفا دهد.

دوره ریاست جمهوری پارک گئون هی آخر سال ۲۰۱۷ میلادی به پایان می رسد و بر اساس آخرین نظرسنجی مؤسسه گالوپ که نتایج آن روز جمعه منتشر شد، ۹۰ درصد مردم کره جنوبی صلاحیت ریاست جمهوری او را تایید نمی‌کنند.

کره جنوبی، به همراه ژاپن، از متحدان کلیدی ایالات متحده در شرق آسیا - در برابر تهدیدهای کره شمالی و همچنین چین - هستند و واشنگتن همواره خواهان ثبات در شبه جزیره کرده بوده است.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG