لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۱۵

معترضان در سئول خواستار کناره گیری رئیس جمهوری کره جنوبی شدند


ده ها هزار شهروند کره جنوبی روز شنبه در اعتراض به رئیس جمهوری این کشور دست به تظاهرات اعتراضی در خیابان های سئول زدند.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، به دنبال رسوایی های سیاسی اخیر در کره جنوبی، گروهی از مردم به خیابان های پایتخت ریختند و با از سر دادن شعارهایی چون «خیانت» و «مجرم»، خواستار کناره گیری پارک گئون-هه از قدرت شدند.

تظاهرات امروز که بزرگترین تظاهرات ضد دولتی کره جنوبی در یک سال اخیر بوده، یک روز پس از عذرخواهی خانم پارک در تلویزیون ملی کشور رخ داد.

طی هفته های اخیر، اتهامات علیه خانم پارک مبنی بر رسوایی های سیاسی که طی آن به اشخاص مرموز و نزدیک به خود اجازه دخالت در امور حکومتی داده بود، بالا گرفته است و منجر به نارضایتی های روزافزون از خانم پارک شده است.

در تظاهرات روز شنبه، معترضان با ایراد سخنرانی و شعارهایی مانند «پارک گئون-هه را دستگیر کنید،» خواستار برکناری او شدند.

در اوایل هفته گذشته نیز دادستان های کره جنوبی دستور به دستگیری خانم «چوی سون-سیل» دادند که از دوستان قدیمی و نزدیک رئیس جمهوری است. همچنین دو نفر دیگر به اتهام فساد مالی دستگیر و حبس شدند.

از سویی دیگر اتهاماتی به خانم «چوی» وارد شده مبنی بر این که او با وجود آن که سمتی در دولت نداشته، اما به واسطه خانم پارک به اسناد محرمانه دولتی دسترسی پیدا کرده است.

خانم پارک تا پایان دوره خدمتش به عنوان رئیس جمهوری ۱۵ ماه فرصت دارد. در صورتی که او از سمت خود کناره گیری کند، بر اساس قوانین کشور طی ۶۰ روز انتخاباتی برگزار خواهد شد تا رئیس جمهوری آینده تعیین شود.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG