لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۴

تأثير مرگ کيم جونگ ايل بر اقتصاد کره جنوبی


تأثير مرگ کيم جونگ ايل بر اقتصاد کره جنوبی
تأثير مرگ کيم جونگ ايل بر اقتصاد کره جنوبی

پس از آنکه بانک مرکزی کره جنوبی هشدار داد که احتمالاً از ارزش حجم صادرات و رشد اقتصادی کاسته خواهد شد، درگذشت کيم جونگ ايل، رهبر کره شمالی، و خطر ناآرامی در جريان انتقال قدرت در اين کشور، اقتصاد کره جنوبی را بيش از پيش به مخاطره انداخته است.

يکی از اعضای هيأت مديره بانک مرکزی کره جنوبی گفت انتقال و احتمالاً جنگ قدرت پس از ۱۷ سال حکومت کيم جونگ ايل، صادرات و رشد اقتصادی کره جنوبی را که در حال حاضر به دليل بحرانهای مالی اروپا رو به کاهش گذاشته، در وضعيت وخيم تری قرار خواهد داد. او پيش بينی کرد که در سال آينده ميلادی رشد صادرات به چين که نيمی از اقتصاد اين کشور را تشکيل ميدهد، به نصف تقليل خواهد يافت.

در همين رابطه «کوآن يانگ» اقتصاددان ارشد يک شرکت سرمايه گذاری و کارمند با سابقه بانک مرکزی کره جنوبی، گفت که درگذشت کيم جونگ ايل در کوتاه مدت بر روی اعتماد سرمايه گذاران، تأثير منفی خواهد داشت. اما شرکت ارزيابی مالی، اعتباری و خدمات سرمايه گذاری بين المللی «فيچ» فرانسه طی صدور بيانيه ای روز دوشنبه اعلام کرد که درگذشت رهبر کره شمالی در ارزيابيهای اين شرکت و دو شرکت ارزيابی مالی معتبر ديگر، يعنی «اِس-اَند-پی» و «مودی» در مورد وضع اعتباری کره جنوبی، هيچگونه تأثير فوری نخواهد گذاشت.

XS
SM
MD
LG