لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۰۵

«لی هی-وون» وزير دفاع جديد کره جنوبی اعلام شد


«لی هی-وون» وزير دفاع جديد کره جنوبی اعلام شد
«لی هی-وون» وزير دفاع جديد کره جنوبی اعلام شد

کره جنوبی «لی هی-وون،» مشاور امنيتی رييس جمهوری، را بعنوان وزير دفاع جديد کشور، اعلام کرد. «کيم تائو-يانگ،» وزير دفاع پيشين کره جنوبی، روز پنجشنبه از مقام خود، استعفاء کرد.

دفتر رييس جمهوری کره جنوبی گزينش وزير دفاع جديد را اوائل روز جمعه، اعلام کرد.

لی ميونگ-بک، رييس جمهوری کره جنوبی، روز پنجشنبه تحت فشار افکار عمومی با استعفای آقای «کيم،» موافقت کرد. وزير دفاع پيشين به واکنش ضعيف در برابر حملات مرگبار توپخانه کره شمالی در روز سه شنبه، متهم شده بود.

در همين حال روز جمعه کره شمالی هشدار داد مانوردريايی آمريکا و کره جنوبی که قرار است روز يکشنبه برگزار شود شبيه جزيره کره را به وضعيت جنگی، نزديک می کند.

کره شمالی روز سه شنبه جزيره «یئون پیه ئونگ» را در نزديکی مرز دو کره در دريای زرد هدف آتش خمپاره، قرار داد. دو تفنگدار دريايی کره جنوبی و دو غيرنظامی در حمله کره شمالی کشته شدند و دست کم ۱۸ نفر ديگر، زخمی شدند.

دولت کره جنوبی روز پنجشنبه اعلام کرد که نيروهای نظامی خود را در جزاير نزديک مرز کره شمالی در دريای زرد، تقويت خواهد کرد. مقامات می گويند که مقررات مربوط به اقدام نظامی را در جهت امکان واکنش شديد تر به حملات آينده، مورد بازبينی قرار می دهند.

پيونگ يانگ هشدار داده است که حملات ديگری را در صورت تحريک های جديد تر، بعمل خواهد آورد.

اما، چين، نزديک ترين متحد کره شمالی، روز پنجشنبه دعوت خود را از هر دو طرف برای خویشتن داری، تکرار کرد.

چین روز پنجشنبه نه تنها از انجام رزمایش آمريکا و کره جنوبی در آب های بین چین و شبه جزیره کره که از لحاظ استراتژیکی حساس است ابراز نگرانی کرد بلکه وزیر امور خارجه چین ملاقات برنامه ریزی شده با همتای کره جنوبی خود را به تعویق انداخت.

وزیر امور خارجه کره جنوبی اظهار داشت انتظار دارد چین در مورد تعویق ملاقات توضیح بیشتری بدهد.

در بيانيه اخیر کره شمالی آمده است در صورت تحریکات بیشتری از سوی کره جنوبی بدون تأمل برای بار دوم یا سوم آن کشور را مورد حمله، قرار خواهد داد. در گذشته پيونگ يانگ به تهديدات مشابه خود در مورد رزمایش های نظامی آمريکا و کره جنوبی، عمل نکرده است.

با وجود برقراری آرامش ظاهری در شبه جزیره کره، تهدیدهای کره شمالی برای انجام حملات بیشتری به خاک کره جنوبی، ادامه می یابد. در این میان جامعه جهانی هردو طرف را دعوت به خویشتن داری کرده است.

اظهارات ون جیابانُو، نخست وزیر چین، شدیدترین واکنشی است که پکن تاکنون در قبال حمله روز سه شنبه کره شمالی به جزیره کره جنوبی از خود، نشان داده است. در راستای حفظ موضع چین بعنوان مهمترین متحد پیونگ یانگ، نخست وزیر چین در اظهارات خود نه نام کره شمالی را برد و نه آن کشور را بخاطر حمله سرزنش کرد.

ون جیابانُو در اظهارات خود گفت چین همواره تلاش خود را وقف صلح و ثبات در شبه جزیره کره کرده است و مخالف هرگونه تحریکات نظامی است و از جامعه جهانی نیز خواست تلاش بیشتری برای کاهش تنش، انجام دهند.

نخست وزیر چین علاوه براین خواهان ازسرگیری مذاکرات شش جانبه برای پایان دادن به برنامه اتمی کره شمالی بعنوان یک راه الزامی جهت تضمین ثبات و خلع سلاح اتمی منطقه شد.

گرچه ایالات متحده ناو هواپیمابر اتمی جورج واشینگتن و کشتی های جنگی دیگر را در نمایش همبستگی با کره جنوبی برای شرکت در مانور نظامی مشترک یکشنبه اعزام کرده است اما چند گزینه بعنوان اهرم نفوذ بر کره شمالی، در اختيار دارد.

پکن نیزدر برابرمانور نظامی مشترک آمریکا و کره جنوبی در دریای زرد که میان شبه جزیره کره و چین واقع است با خشم، واکنش نشان داده است.

در این میان گارد ساحلی کره جنوبی روز پنجشنبه پیکر دو غیرنظامی این کشور را که در حمله آتشبار کره شمالی به جزیره «یئون پیه ئونگ» آنکشور کشته شدند به بندر «این چه اون» منتقل کردند. و افسران نیروی نظامی نیز در یک بیمارستان نظامی در خارج از شهر سئول نسبت به دو سرباز کشته شده آن کشور در اين حمله، ادای احترام کرده و بستگان نیز به یادبود آنها گل، نثار کردند.

XS
SM
MD
LG