لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۵۸

وزیر دفاع کره جنوبی استفعا داد


وزیر دفاع کره جنوبی استفعا داد
وزیر دفاع کره جنوبی استفعا داد

وزیر دفاع کره جنوبی در واکنش به انتقادهای وارد شده به چگونگی پاسخگویی سئول به حمله توپخانه ای کره شمالی، از مقام خود اعلام استعفا کرد.
«لی میونگ باک»، رئیس جمهوری کره جنوبی استعفای روز پنجشنبه «کیم تائه یونگ» را پذیرفت.
آقای کیم از سوی حزب حاکم و قانونگزاران اپوزیسیون به دلیل آنچه که «پاسخ ضعیف و آهسته» به حمله روز سه شنبه پیونگ یانگ علیه جزیره «یئونپیه ئونگ» خوانده اند، مورد انتقاد شدید قرار گرفت. این جزیره در منطقه مورد اختلفا مرزی میان کره شمالی و کره جنوبی است.
کره شمالی در این حمله حدود ۱۰۰ توپ را به سوی جزیره شلیک کرد که طی آن دو سرباز نیروی دریایی کره جنوبی و دو غیر نظامی کشته و ۱۸ تن مجروح شدند. پیونگ یانگ گفت این حمله دفاعی و در واکنش به آنچه به «اقدامات تحریک آمیز کره جنوبی» بوده است که خمپاره هایی از داخل جزیره به بیرون شلیک می شد. کره شمالی بر این جزیره و آبهای اطراف آن ادعای مالکیت دارد.
کره جنوبی در اقدامی تلافی جویانه ۸۰ توپ را به سوی کره شمالی شلیک کرد و همین اقدام موجب تبادل آتش شد.
یک مقام ارتشی کره جنوبی روز پنجشنبه گفت حمله تلافی جویانه کره جنوبی ۱۳ دقیقه پس از شلیک توپخانه های کره شمالی به جزیره و وارد آوردن صدمه به بخش های از آن، آغاز شد.
دولت آقای لی، رئیس جمهوری کره جنوبی، همچنین در روز پنجشنبه خواستار «افزایش شدید» حضور نیروهای نظامی این کشور در جزیره یئونپیه ئونگ شد و مجوز پاسخ کوبنده تر در مقابل حملات احتمالی آینده کره شمالی را صادر کرد.
کره شمالی هشدار داده است اگر «اقدامات تحریک آمیز نظامی» کره جنوبی ادامه یابد، در آینده حملات بیشتری را علیه این کشور ترتیب خواهد داد.

XS
SM
MD
LG