لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۳

شش زندانی در زندان قزل حصار کرج اعدام شدند


زندان قزل حصار کرج. آرشیو
زندان قزل حصار کرج. آرشیو

سازمان حقوق بشری «هه‌نگاو» خبر داد که حکم اعدام شش زندانی در زندان قزل حصار کرج در سحرگاه چهارشنبه دهم آبان، به اجرا درآمد.

پیشتر هه‌نگاو از اجرای حکم اعدام یدالله فرخی، اهل کوهدشت و صادق تاجیک، تبعه کشور افغانستان در این زندان نیز خبر داده بود.

به گفته این سازمان، با احراز هویت چهار زندانی به نام‌های احسان حداد، عباس انارکی، بهروز (نام خانوادگی نامشخص) و محسن عباس‌زاده، شمار زندانیان اعدام‌شده در زندان قزلحصار کرج به شش تن رسید.

گفته شده این افراد به قتل عمد و جرایم مرتبط با مواد مخدر و همچنین تجاوز به عنف متهم و به اعدام محکوم شده بودند.

جاوید رحمان، گزارشگر ویژه شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ایران، اخیرا افزایش اعدام‌ها در ایران را «نگران‌کننده» خوانده و گفته بود: «در سال ۲۰۲۲، دست‌کم ۵۸۲ تن اعدام شدند که بالای ۲۵۶ مورد مرتبط با مواد مخدر بوده است که در مقایسه با سال ۲۰۲۱ به شدت بالاتر بوده است.»

او در گزارشی که روز دوم آبان در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران به مجمع عمومی این سازمان ارائه داد، وضعیت حقوق بشر در ایران را «واقعیت تلخ» عنوان کرد.

آقای رحمان همچنین نسبت به «مسائل گسترده‌تر حقوق بشر در ایران و وخامت قابل توجه وضعیت افرادی که از حق مشارکت مدنی خود استفاده می کنند»، ابراز نگرانی کرد.

گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد گفت کاستی‌های قابل توجه در چارچوب حقوقی و سیاسی جمهوری اسلامی، به‌طور قابل‌توجهی توانایی شهروندان ایرانی را برای استفاده از حق مشارکت دموکراتیک خود در عرصه سیاسی و عمومی محدود کرده است.

او تاکید کرد که وضعیت نقض حقوق بشر در ایران تا زمانی که آزادی‌های اساسی توسط قانون تضمین نشوند، تغییر نخواهد کرد.

بر اساس آخرین گزارش ها از سازمان حقوق بشری ایران، شمار اعدام ها در سال جاری در مقایسه با شش ماه اول سال ۲۰۲۲ میلادی که ۹۱ تن به اتهام‌های مرتبط با مواد مخدر اعدام شده بودند، ۱۲۶ درصد افزایش یافته و ۲۰۶ اعدام با این اتهام به ثبت رسیده است.

جمهوری اسلامی ایران در کنار چین، بیشترین شمار اعدام ها در جهان را دارند.

XS
SM
MD
LG