لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۳

آیت الله سیستانی خواستار مبارزه فوری جهانی با داعش شد


عکسی از آیت الله سیستانی بر یک دیوار
عکسی از آیت الله سیستانی بر یک دیوار

یک روز بعد از استقبال نخست وزیر عراق از حمله هوایی روسیه به مواضع داعش در کشورش، روز جمعه عالیترین روحانی شیعی در عراق هم خواستار جنگ جهان علیه داعش شد.

آیت الله علی سیستانی که طرفداران زیادی دارد و اغلب می تواند دولت عراق را تحت تاثیر قرار دهد، در سخنان خود بعد نماز جمعه این خواسته را مطرح کرد.

یک ماه پیش، تنها یک روز بعد از سخنان آیت الله سیستانی که خواستار مبارزه با فساد شده بود، نخست وزیر عراق برخورد سراسری با مفاسد را ابلاغ کرد.

آیت الله سیستانی خواستار مبارزه جدی و فوری با داعش شد
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:47 0:00

آقای سیستانی همچنین در برنامه بعد از نماز جمعه،‌ از تلویزیون عراق اعلام کرد: "جنگ با داعش تقدیر و سرنوشت همه عراقی هاست. این جنگ فقط برای عراقی ها نیست بلکه برای همه جهان است چون تروریستها با طرز فکر تاریخ خودشان، همه انسانیت را نشانه گرفته اند."

ایالات متحده آمریکا رهبری ائتلافی برای حمله به داعش در عراق را از یکسال پیش آغاز کرد اما بغداد بارها خواستار همراهی بیشتر،‌ حمله هوایی و همچنین آموزش نیروهای عراقی برای کسب پیروزی در غلبه بر نیروهای تندروی سنی در داعش شدند.
موضع گیری آیت الله سیستانی بر مبارزه عراقی ها با داعش تاثیر مستقیم دارد. در حال حاضر،‌ داعش در عراق از برخی سنی های ناراضی از دولت سابق عراق به ریاست نوری مالکی استفاده می کند.

از سوی دیگر در حالیکه حمله هوایی روسیه و بمباران مواضع داعش در سوریه وارد چهارمین روز خود شده است، حیدر العبادی نخست وزیر عراق،‌ روز پنجشنبه از حمله احتمالی روسیه به عراق برای سرکوب داعش استقبال کرد. او گفت که هنوز بحثی درباره حمله روسیه نشده است اما با این حال امکان پذیر است.اگر ما پیشنهادی دریافت کنیم، آن را بررسی خواهیم کرد.

XS
SM
MD
LG