لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۰۲

قطع اینترنت و حضور گسترده ماموران امنیتی در زاهدان؛ «راهپیمایی سکوت» برگزار شد


آرشیو
آرشیو

وب سایت «حال‌وش» روز جمعه پنجم آبان، در گزارشی از شهر زاهدان نوشت که مردم با درخواست مولوی عبدالحمید، در سکوت از مسجد خارج شدند و این در شرایطی بود که نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی هم حضور پررنگی در شهر داشتند.

«حال‌وش» که در حوزه مسائل سیستان و بلوچستان فعالیت می کند، افزود: مردم زاهدان همزمان با قطعی اینترنت و تشدید جو سنگین امنیتی با درخواست مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، راهپیمایی سکوت برگزار کردند.

گزارش‌ها از زاهدان نشان می‌دهد که همزمان، نیروهای نظامی و امنیتی همانند جمعه گذشته بسیاری از خیابان های شهر زاهدان از جمله آزادگان، خرمشهر، خیام و رازی را مسدود کرده اند.

به نوشته حال‌وش، نیروهای حکومتی با مسدود کردن خیابان های منتهی به مصلا و مسجد مکی از حضور بسیاری از مردم زاهدان برای شرکت در نماز جمعه این هفته ممانعت کرده‌ و «در بسیاری از معابر چادر برپا کرده‌ و نمازگزاران را مورد تفتیش و بازرسی بدنی قرار می دهند.»

گزارش‌ها از شهرستان خاش هم حاکی از آن است که نیروهای حکومتی، خیابان های منتهی به مسجد جامع الخلیل خاش را مسدود کرده و از حضور شهروندان به مسجد جلوگیری کرده اند.

عفو بین‌الملل روز پنجشنبه چهارم آبان، در بیانیه ای از «موج جدید حملات وحشیانه علیه معترضان و نمازگزاران اقلیت تحت ستم بلوچ» در زاهدان از سوی نیروهای جمهوری اسلامی در روز جمعه گذشته انتقاد کرده بود.

این سازمان با اشاره به مسالمت آمیز بودن هفتگی تظاهرات از جمله در جمعه گذشته ۲۸ مهر، در این شهر افزوده بود که نیروهای امنیتی به استفاده غیر قانونی از گاز اشک آور و ماشین آب پاش متوسل شدند و معترضان را مورد ضرب و جرح شدید قرار دادند.

عفو بین‌الملل همچنین به «دستگیری‌های خودسرانه دسته جمعی، ناپدید سازی قهری و سایر اشکال شکنجه و رفتارهای بی‌رحمانه، غیرانسانی و تحقیر آمیز» علیه معترضان مسالمت جو اشاره کرده و از مقامات جمهوری اسلامی خواسته بود تا به استفاده غیرقانونی از قوای قهریه در اعتراضات روز جمعه آینده ششم آبان متوسل نشوند و به حق آزادی تجمعات مسالمت آمیز احترام بگذارند.»

به نوشته عفو بین‌الملل «صدها نفر از جمله ده‌ها کودک با خشونت دستگیر شدند و بسیاری از آن‌ها دچار ناپدید‌شدن قهری شده‌اند. بازداشتی‌های کودک و بزرگ سال تحت شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها از جمله ضرب‌وجرح شدید و جراحات ناشی از شلیک گلوله‌های پینت‌بال از فاصله نزدیک، قرار گرفته‌اند.»

XS
SM
MD
LG