لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۵۳

افتتاح فاز اول نیروگاه بوشهر: زیر سایه بحث ایمنی نیروگاه های اتمی


افتتاح فاز اول نیروگاه اتمی بوشهر همزمان با وقوع انفجار در یک نیروگاه هسته ای در جنوب فرانسه شده است. پیش از این، بعد از زلزله مخرب هفت ماه پیش در ژاپن، نیروگاه اتمی فوکوشیما آسیب دید و همین مساله زنگ خطری برای کشورهایی شد که نیروگاه اتمی در آنها قرار دارد.

در کنفرانس خبری رییس انرژی اتمی ایران و وزیر انرژی روسیه، بخشی از پرسش و پاسخ ها، به نگرانی درباره ایمنی نیروگاه بوشهر اختصاص داشت. فریدون عباسی، رییس انرژی اتمی ایران به خبرنگاران گفته «جای نگرانی نیست و از اکنون خانه های اطراف نیروگاه بوشهر خریداری شده و تدابیر لازم اندیشیده شده است».

وزیر انرژی روسیه هم اعلام کرده کلیه راه های ایمنی نیروگاه برای ساخت نیروگاه اتمی بوشهر لحاظ شده است.

امروز، انفجار در یکی از تاسیسات هسته ای در جنوب فرانسه یک کشته و چهار زخمی برجای گذاشته است .

مدیر ایمنی نیروگاه های هسته ای فرانسه گفت، انفجار روز دوشنبه در مرکز زباله های اتمی سنتراکو رخ داد که در محل تاسیسات هسته ای (مارکوی) در نزدیکی شهر نیم Nimes قرار دارد. سخنگوی نیروگاه اتمی فرانسه می گوید، این انفجار در کوره ذوب ِ زباله های اتمی رخ داد. مقام های فرانسوی می گویند، مواد رادیواکتیو به بیرون نشست نکرده است و تدابیر امنیتی و حفاظتی پیرامون این نیروگاه ها برقرار شده است.

جامعه جهانی بعد از حادثه نیروگاه اتمی فوکوشیمای ژاپن، با نگرانی به فعالیت اتمی کشورها نگاه می کند. برخی از دولت ها همچون آلمان روند کاهش استفاده از انرژی اتمی را آغاز کرده اند و برزیل هم برای پیشگیری از خسارت احتمالی، آموزش شهروندان اش را در اطراف نیروگاه های اتمی آن کشور آغاز کرده است.

یازده سال تاخیر

نیروگاه بوشهر، پروژه ای به قدمت چهل سال است. بعد از تحقیق و تصمیم به ساخت آن در دوران محمد رضا شاه پهلوی، انقلاب اسلامی ایران آن را تا چند سال به تاخیر انداخت.

شرکت آلمانی مجری طرح هرچند بعد از جنگ پذیرفت که نیروگاه بوشهر را پایان دهد اما کمی بعد انصراف داد و شرکت روس اتم روسیه اجرای آن را بر عهده گرفت.

این شرکت متعهد شده بود نیروگاه بوشهر را در سال ۲۰۰۰ به شبکه برق سراسری ایران متصل کند اما افتتاح پروژه نیروگاه بوشهر، یازده سال دیگر به طول انجامید.

برغم این افتتاح با تاخیر، رییس سازمان انرژی اتمی ایران، این افتتاح را موفقیت آمیز می داند. آقای عباسی گفته است «افتتاح بوشهر نشان می دهد تحریم ها بر ما اثری نداشته است».

نیروگاه بوشهر افتتاح مقدماتی شده و رییس سازمان انرژی اتمی ایران می گوید اگر همه چیز خوب پیش برود، آبان یا آذر امسال، نیروگاه بوشهر بطور نهایی افتتاح می شود.

نکته قابل توجه در مراسم امروز افتتاح فاز اول نیروگاه بوشهر، غیبت محمود احمدی نژاد بود. در مراسم امروز، وزیر انرژی و رییس شرکت دولتی روس اتم ِ روسیه در کنار مقام های ایران حضور داشته اند و علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران بالاترین مقام حاضر در مراسم بود.

رقابت اتمی جدید در خاورمیانه

برخلاف خوشحالی مقام های ایران برای افتتاح نیروگاه بوشهر، برخی از افتتاح فاز اول این نیروگاه ابراز نگرانی کرده اند. سعید لیلاز، روزنامه نگار اقتصادی در تهران به «یورو نیوز» گفته که از راه اندازی نیروگاه بوشهر نگران است چرا که به گفته او، عربستان سعودی و دیگر کشورهای منطقه هم مشتاق راه اندازی امکاناتی مشابه باشند.

با این حال، علی مهتدی روزنامه نگار و کارشناس مسایل خاورمیانه، معتقد است رقابت هسته ای، پیش از این در خاورمیانه آغاز شده است.

علی مهتدی می گوید رقابت اتمی کشورهای خاورمیانه با ایران پیش از این شروع شده است
علی مهتدی می گوید رقابت اتمی کشورهای خاورمیانه با ایران پیش از این شروع شده است

علی مهتدی به صدای آمریکا گفته که پیش از این برخی از کشورهای خاورمیانه با آمریکا و غرب، مذاکراتی را برای آغاز فعالیت اتمی و ساخت نیروگاه داشته اند. او از دولت مصر پیش از سقوط حسنی مبارک، به عنوان یکی از این کشورهای خواستار انرژی اتمی نام برده است.

با این حال، علی مهتدی نگرانی کشورهای همسایه ایران را از فعالیت اتمی این کشور رد نمی کند. به گفته او، ایران در سالهای اخیر فعالیت شفافی در حوزه انرژی هسته ای نداشته و همین موجب شده تا برخی کشورهای منطقه از فعالیت اتمی ایران نگران باشند.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در سالهای اخیر مقامات ایران را به شفاف نبودن فعالیت هسته ای شان متهم کرده است. تهران قویا فعالیت تسلیحاتی را رد می کند.

بخشی از نگرانی جامعه جهانی نسبت به فعالیت هسته ای ایران، مربوط به ایمنی نیروگاه بوشهر است. یک کارشناس مسایل هسته ای به صدای آمریکا گفته، پیش از این پیمانکار این نیروگاه یک شرکت آلمانی بوده و بعد روسیه آن را به پایان رسانده است. دقت در ساخت این نیروگاه ها باید خیلی بالا باشد اما حال که این نیروگاه دو پیمانکار متفاوت داشته و همچنین یازده سال در اجرای آن تاخیر شده باید نگران بود. »

در کنفرانس خبری امروز وزیر انرژی روسیه و رییس سازمان انرژی اتمی ایران، آنها هرگونه نگرانی در مورد امنیت نیروگاه بوشهر را رد کرده اند.

XS
SM
MD
LG