لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۶

مطبوعات: سارا شورد می گويد خبر ويکی ليکز در مورد شليک گلوله هنگام دستگيری صحت ندارد


مطبوعات: سارا شورد می گويد خبر ويکی ليکز در مورد شليک گلوله هنگام دستگيری صحت ندارد
مطبوعات: سارا شورد می گويد خبر ويکی ليکز در مورد شليک گلوله هنگام دستگيری صحت ندارد

سارا شورد، گردشگر آمريکايی که چندی پيش با قرار وثيقه از زندان ايران آزاد شد، در مصاحبه با روزنامه نيويورک تايمز، به نکته جديدی در رابطه با دستگيری خود و دو همراهش در مرز ايران و عراق اشاره می کند.

نيويورک تايمز مصاحبه ای با سارا شورد را منتشر کرده است که در آن، اين گردشگر آمريکايی می گويد پيش از دستگيری او و دو همراهش در تابستان سال گذشته در مرز ايران و عراق، مرزبانی که وی مليتش را نمی داند، به آن سه نفر علامت داده که به طرفش بروند، و با اين کار، آنها را به داخل خاک ايران هدايت کرده است.

سارا شورد پس از چهارده ماه حبس در ايران، ماه سپتامبر به قرار وثيقه از زندان اوين آزاد شد و به آمريکا بازگشت. همراهان وی هنوز در زندانند. وی در مصاحبه گفت اخبار منتشر شده در سايت ويکی ليکز مبنی بر اين که سه گردشگر آمريکايی هنگام دستگيری در خاک عراق بوده اند، و گلوله ای به سمت آنها شليک شده و از بالای سرشان عبور کرده است، صحت ندارد. اما به نوشته نيويورک تايمز، خانم شورد تأکيد کرد در محلی که او و دوستانش دستگير شدند، تابلويی وجود نداشت که حدود مرزی دو کشور را نشان دهد.

در خبری ديگر لس آنجلس تايمز می نويسد در حالی که قرار است ارگان جديدی به نام «آژانس زنان» به مجموعه آژانس های تخصصی سازمان ملل افزوده شود، جمهوری اسلامی ايران و عربستان سعودی برسر تصاحب يک کرسی در اين ارگان از هم اکنون شديداً به رقابت پرداخته اند. اين روزنامه می افزايد، ايران و عربستان در زمينه حقوق زنان نه تنها سابقه درخشانی ندارند، بلکه عملاً از بسياری از ديگر کشورها عقب هستند، با اين حال، اگر از منظر سياست به واکنش ها به حضور اين دو کشور در آژانس زنان بنگريم، می بينيم که به عنوان مثال مقامات آمريکا تلاش می کنند تا ايران، از فهرست نامزدهای عضويت در آن ارگان حذف شود، اما پس از انعقاد يک قرارداد ۶۰ ميليارد دلاری فروش اسلحه به عربستان سعودی، آشکارا از انتقاد از نامزدی آن کشور پرهيز می کنند.

XS
SM
MD
LG