لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۳۳

فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید برای «تغییر سرنوشت»


فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید برای «تغییر سرنوشت»
فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید برای «تغییر سرنوشت»

شورای هماهنگی راه سبز امید، تشکیلات نزدیک به میرحسین موسوی در خارج از ایران، در بیانیه ای که امروز صادر کرده، از حامیان جنبش سبز خواسته است در سالگرد آغاز حبس خانگی میرحسین موسوی و مهدی کروبی در روز ۲۵ بهمن، برای اعتراض، به خیابان ها بیایند.

۲۵ بهمن بصورت نمادین اولین سالگرد حبس خانگی میرحسین موسوی، مهدی کروبی و زهرا رهنورد است. در آستانه یکسالگی این محدودیت برای رهبران مخالف دولت، «شورای هماهنگی راه سبز امید» در بیانیه ای از حامیان موسوی و کروبی خواسته است برای اعتراض به ادامه این وضع، روز سه شنبه ۲۵ بهمن به خیابان ها بیایند.

بهمن یکسال پیش، میرحسین موسوی ومهدی کروبی بیانیه مشترکی امضا کردند که در آن از شهروندان خواسته بودند برای همبستگی با «قیام آزادیخواهانه مردم منطقه» روز ۲۵ بهمن به خیابان بیایند.

روز ۲۵ بهمن بعد از مدتها، معترضان به خیابان برگشتند اما ماموران امنیتی و انتظامی با خشونت با معترضان برخورد کردند. بعد از وقایع این روز بود که حصر خانگی میرحسین موسوی ، مهدی کروبی، زهرا رهنورد و فاطمه کروبی آغاز شد. هنوز مقام های جمهوری اسلامی موضع مشخصی در قبال حصر خانگی این مخالفان ندارند و تنها محمد رضا باهنر گفته است که آیت الله خامنه ای آخرین نفری بود که به حصر آنها رضایت داد.

منتقدان این بازداشت خانگی را غیر قانونی می دانند بخصوص که هیچ دادگاهی تاکنون رای به بازداشت خانگی موسوی و کروبی نداده است.

وضعیت رهبران مخالف دولت در یکسال گذشته تغییر چندانی نداشته و تنها فاطمه کروبی، چند ماهی است که فرصت یافته از حصر خارج شود اما موسوی ، کروبی و زهرا رهنورد همچنان در بازداشت خانگی هستند.

باز حضور خیابانی برای اعتراض

مرتضی کاظمیان، روزنامه نگار مقیم پاریس، صدور بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید را با اهمیت عنوان کرد. او گفت «باید بپذیریم شورای هماهنگی راه سبز امید فراگیرترین تشکل جنبش سبز است که اینک از مردم خواسته برای اعتراض به وضع موجود واکنش نشان دهد».

شورای راه سبز امید تشکلی است که بعد از آغاز حصر خانگی رهبران جنبش سبز اعلام وجود کرد اما تاکنون اسامی اعضای آن در رسانه ها منتشر نشده و همین مساله انتقاداتی را حول این شورا بوجود آورده است. با این حال، اردشیر امیرارجمند، سخنگوی این شورا می گوید دلیل معرفی نکردن اعضای این شورا بخاطر مسایل امنیتی است و چند تن از آنها در داخل ایران بسر می برند.

مرتضی کاظمیان: مردم از این فراخوان راهپیمایی استقبال می کنند
مرتضی کاظمیان: مردم از این فراخوان راهپیمایی استقبال می کنند

مرتضی کاظمیان صدور بیانیه جدید شورای هماهنگی راه سبز امید را بخاطر از سرگیری اعتراضات خیابانی مهم می داند:«آخرین بیانیه این شورا برای حضور خیابان هفت ماه پیش بود و بیانیه امروز شورای هماهنگی نشان می دهد آنها درنظر دارند فاز جدیدی برای پیگیری مطالبات جنبش سبز را آغاز کنند.

این روزنامه نگار افزود:«اهمیت دیگر این بیانیه ، صدور آن بعد از فراخوان ۳۹ زندانی سیاسی است.»

پنجم بهمن ، ۳۹ زندانی سیاسی ایران با گرایش های مختلف، بیانیه را امضا کردند که در آن از مردم خواستند برای آزادی رهبران در حصر و حبس بکوشند.

تغییر سرنوشت

نویسندگان بیانیه شورای هماهنگی راه سبز امید ، بیانیه خود را با آیه ای از قرآن آغاز کرده اند که می گوید «خداوند سرنوشت هیچ ملتی را تغییر نمی دهد، مگر آن که خودشان آن را تغییر بدهند»

شورای هماهنگی در بخش دیگری از بیانیه اش آورده است: «در هنگامه ی تورم لجام گسیخته و تشدید تحریم ها علیه ایران، و نیز تشدید سرکوب و ارعاب و بازداشت منتقدان و شهروندان ناراضی، مردم ایران دشوارترین روزهای زندگی خود را سپری می کنند.»

این شورا همچنین با انتقاد از عملکرد حکومت جمهوری اسلامی نوشته است:« این حق انسانی و قانونی و شرعی ایرانیان است که به وضع کنونی زندگی خود و نیز شرایط کشور خویش اعتراض کنند؛ اعتراض کنند به: حاکمیت دروغ و سرکوب، شرایط سخت زندگی، گرانی روزافزون نیازهای اولیه و تنگناهای معیشتی، سلطه ی ناکارآمدی در اداره ی کشور، گسترش ناامنی، فروپاشی ارزش های اخلاقی، شرایطی که باعث فروپاشی بسیاری از کانون های گرم خانواده ها شده، گسترش روزافزون اعتیاد و بزهکاری در جامعه، توسعه ی ساعت به ساعت فقر، قرار گرفتن در شرایط ذلت بار بین المللی که نتیجه سیاست های ماجراجویانه و غیرواقع بینانه دولت در طی سال های اخیر است، مدیریت پادگانی در عرصه های اقتصادی، فرهنگی و آموزشی، اعمال سیاست های تبعیض آلود در برخورد با زنان، اقوام و صاحبان عقاید و باورمندان به آیین های گوناگون و نیز دگراندیشان، حبس غیرقانونی رهبران جنبش سبز و دیگر زندانیان حوادث پس از انتخابات، که همگی برخلاف قانون اساسی است؛ اعتراض به این همه، حق ایرانیان است.»

شورای هماهنگی راه سبز در بیانیه خود از معترضان خواسته که همچنان به اصل عدم توسل به خشونت پایبند باشند و در مقابل از نیروهای انتظامی نیز خواسته است که «به حقوق قانونی شهروندان برای برپایی راهپیمایی سکوت احترام بگذارند و به جهانیان نشان دهند که مانند نیروهای سرکوبگر نظام های استبدادی عمل نخواهند کرد.»

مدتهاست که معترضان ایرانی ازحضور خیابانی پرهیز کرده اند. آیا معترضان باز به خیابان خواهند آمد؟

مرتضی کاظمیان خوشبین است:«کمی زود است که حضور مردم را پیش بینی کنیم اما من خوشبین هستم که مردم ایران یکبار دیگر پتانسیل اعتراضی خود را نشان می دهند.»

او به دلایل این خوشبینی اشاره دارد:«فضایی که وجود دارد واکنش مثبت مردم را همراه خواهد داشت. نارضایتی های اقتصادی زیاد است، سرکوب و ارعاب حاکمیت در هفته های اخیر افزایش یافته و کاملا محسوس است که جمهوری اسلامی حداکثر توان خودش را برای ممانعت از حضور مردم اعمال کند اما من شخصا خوشبین ام که این فراخوان با واکنش مثبت مردم روبرو خواهد شد.

در فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید مسیرهایی برای راهپیمایی ۲۵ بهمن معرفی شده است. بنوشته سایت های نزدیک به این شورا، از مردم دعوت شده راهپیمایی سکوت را از ساعت از ساعت ۴ تا ۷ بعد از ظهر روز ۲۵ بهمن در تهران ، پیاده روی خیابان های انقلاب و آزادی، حدفاصل میدان فردوسی و تقاطع نواب و در شهرستانها در خیابان اصلی هر شهر، بنابر تصمیم فعالان محلی برگزار کنند.

XS
SM
MD
LG