لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۵

۲۵ بهمن؛ محمد مختاری، صانع ژاله و اکبر امینی


۲۵ بهمن؛ محمد مختاری، صانع ژاله و اکبر امینی
۲۵ بهمن؛ محمد مختاری، صانع ژاله و اکبر امینی

در روزهای گذشته گروه ها، نهادها و افراد مختلفی از مردم ایران خواسته اند در راهپیمایی سه شنبه ۲۵ بهمن شرکت کنند. این روز به عنوان نماد اولین سالگرد زندان خانگی رهبران مخالف دولت در ایران شناخته می شود اما دلیل اهمیت این روز چیست؟

یکسال پیش که اعتراضات در کشورهای خاورمیان و شمال آفریقا آغاز شد، میرحسین موسوی و مهدی کروبی در بیانیه ای از حامیان خود خواستند برای «همبستگی با قیام ملت های آزادی خواه خاورمیانه» به خیابان بیایند. این دعوت بعد از یکسال صورت می گرفت چرا که بعد از برهم خوردن معترضان در ۲۲ بهمن ۸۸، موسوی و کروبی در سالگرد انتخابات ، بخاطر تهدیدهای امنیتی از مردم خواسته بودند در خیابان ها حاضر نشوند. اما ۲۵ بهمن قرار دیگری بود.

جرثقیل جنجالی

هنوز به زمان راهپیمایی ۲۵ بهمن ۸۹ ساعتی مانده بود که ناگهان خبری همه را غافل گیر کرد. همه منتظر راهپیمایی روی زمین بودند اما یکی از هواداران جنبش سبز با نمادهای این جنبش ، بر روی جرثقیلی در شمال شرق تهران ، توجه ها را به خود جلب کرد.

او اکبر امینی نام داشت و ماموران امنیتی و انتظامی بعد از ساعتی تقلا، او را به پایین آورده و بازداشت اش کردند با این حال خبر اقدام او و فیلم آن خیلی زود به رسانه ها رسید.

همان ساعت های اولیه ، خبرگزاری فارس نزدیک به دولت، او را معلوم الحال و دیوانه معرفی کرد اما کم کم هویت او مشخص شد. بطوریکه بعد ها سایت کلمه وابسته به میرحسین موسوی، گفتگویی با او ترتیب داد وآنجا بود که امینی تاکید کرد که از فشار و ظلمی که بر معترضان رفته بود، نتیجه گرفته بود چنین اقدامی کند.

او گفت که ماموران در زمان بازجویی به او می گفتند «ما حساب همه چیز را کرده بودیم جز، تو و آن جرثقیل.»

اکبر امینی قریب یکسال در زندان ماند و هفته پیش آزاد شد تا به این ترتیب تاوان اعتراض اش را بدهد.

محمد و صانع

اما این همه ماجرای ۲۵ بهمن نبود. آن روز دو تن از معترضان هم جان باختند: محمد مختاری و صانع ژاله.

حکومت با سر و صدای زیاد، آنها را خودی و شهید نامید اما کم کم خلاف ادعای حکومت ثابت شد.

بخصوص که این جانباختگان خود از معترضان بعد از انتخابات بودند. عکس های زیادی منتشر شد که نشان می داد محمد مختاری از طرفداران جنبش سبز است و یک عکس دیگر نشان می داد صانع ژاله دیداری با آیت الله منتظری از روحانیون منتقد حکومت داشته است.

مسیح علی نژاد، روزنامه نگار مقیم بریتانیا که با خانواده مختاری و ژاله گفتگوهایی داشته به تلاش حکومت برای مصادره این کشته شدگان اعتراضات اشاره می کند و می گوید اقدامات آنها بهترین نشانه است برای شناخت هویت شان.

علینژاد: شهید دزدی حکومت نشان داد بسیجیان امروز چه کاره اند
علینژاد: شهید دزدی حکومت نشان داد بسیجیان امروز چه کاره اند

او می گوید: «وقتی می بینیم حکومت برای اهداف خود شهید دزدی می کند و این بهترین نشانه است که مشخص شود امروز بسیج به چه کاری مشغول است.»

وی افزود:«کاری که حاکمیت کرد، یک دستاورد خیلی بزرگ داشت. همین دو خانواده بلندترین صدا شدند اعلام کنند بسیجی دیگر افتخار نیست.»

علی نژاد می گوید:«شاهدیم امروز خیلی ها به تمسخر کارت بسیج برای چه گوارا صادر می کنند تا به امثال حسین شریعتمداری که سعی دارند شهدای جنبش را شهید و بسیجی خطاب کنند، نشان دهند که چقدر ادعای شان دروغ است. »

مقام های امنیتی ، در روزهای اخیر مانع برگزاری مراسم سالگرد محمد مختاری و صانع ژاله شده است. به همین دلیل مادر صانع ژاله گله کرده که اگر او بسیجی بود چرا چنین ممانعت هایی وجود دارد.

چند روز دیگر زندان خانگی موسوی ، کروبی و رهنورد یکساله می شود. در یکسال گذشته ، تنها چند بار فرزندان موسوی و کروبی امکان ملاقات با آنها را داشته اند و هفته گذشته این دو خانواده در نامه ای خطاب به ملت ایران، تقاضا کردند فریاد تظلم خواهی را به گوش جهانیان برسانند.

XS
SM
MD
LG