لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۰

پس از جنجال بر سر نداشتن حجاب؛ شهره بیات، سرداور مسابقات جهانی شطرنج، می‌گوید به ایران بازنخواهد گشت


شهره بیات، نخستین و تنها داور بین المللی زن رده A آسیا است
شهره بیات، نخستین و تنها داور بین المللی زن رده A آسیا است

شهره بیات، سرداور ۳۲ ساله فدراسیون جهانی شطرنج و دبیر پیشین فدراسیون شطرنج ایران، می‌گوید به ایران بازنخواهد گشت.

چندی پیش عکس‌هایی از خانم بیات هنگام داوری مسابقات شطرنج قهرمانی زنان جهان در رسانه ها پخش شد که او در آنها روسری نداشت.

خانم بیات در گفتگو با سرویس جهانی بی‌‌بی‌‌سی گفته است که موبایلش را برداشت و دید عکس‌هایش در تمام رسانه ها پخش شده اند و رسانه های ایران ادعا می کنند که او روسری خود را برداشته تا اعتراضش به حجاب اجباری را نشان دهد​.


خانم بیات تأکید کرده که به رغم مخالفتش با حجاب اجباری و اعتقادش به آزادی مردم در انتخاب نوع پوشش، مانند گذشته در این مسابقات جهانی حجاب داشته است؛ چرا که در ایران زندگی می کند و چاره دیگری نداشته است.

شهره بیات می گوید فدراسیون شطرنج ایران از او خواست تا در واکنش، چیزی بنویسد و عذرخواهی کند، اما او نپذیرفت.

خانم بیات می گوید حالا بازگشتن نزد خانواده اش در ایران ریسک بالایی دارد.

فدراسیون بین المللی شطرنج (فیده) واکنشی رسمی به این مسأله نشان نداده است، چرا که خانم بیات قانونی را زیر پا نگذاشته است؛ ولی نایجل شورت، استاد شطرنج انگلیس و نایب رئیس فیده، در توییتی از شهره بیات تجلیل کرده است.​


روز دوم ژانویه، فدراسیون شطرنج ایران، میترا حجازی پور، عضو تیم ملی زنان ایران در مسابقات جهانی شطرنج سریع جهان در مسکو، را به دلیل برداشتن حجاب اخراج کرد.

پیش از شهره بیات نیز کیمیا علیزاده، برنده مدال برنز المپیک ریو ۲۰۱۶ در تکواندو، گفت که دیگر به ایران بازنخواهد گشت.​

ایالات متحده آمریکا بارها و در موارد مختلف از تبعیض‌ها و فشارهای وارده از سوی رژیم جمهوری اسلامی بر زنان ایران و برخورد قانونی و فراقانونی با آنها در زمینه رعایت حجاب اجباری، انتقاد کرده است.

چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه ایالات متحده، همزمان با «روز جهانی منع خشونت علیه زنان»، با زنان ایرانی که «با نابرابری ها در ایران مبارزه می کنند»، اعلام همبستگی کرد. آقای پمپئو با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: «ما امروز و هر روز در همبستگی با زنان ایران، که با خشم و غضب رژیم مواجه می شوند، ایستاده ایم؛ رژیمی که خشونت را علیه کسانی که خواستار برابری چه در انتخاب نوع پوشش و چه در انتخاب مذهب هستند، نهادینه کرده است.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG