لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۰۶

مایک پمپئو با زنان ایرانی که مورد خشونت رژیم ایران قرار دارند ابراز همبستگی کرد


همزمان با «روز جهانی منع خشونت علیه زنان»، وزیر خارجه ایالات متحده با زنان ایرانی که «با نابرابری ها در ایران مبارزه می کنند»، اعلام همبستگی کرد.

مایک پمپئو، دوشنبه شب ۴ آذر به وقت واشنگتن با انتشار پیامی در توئیتر نوشت: ما امروز و هر روز در همبستگی با زنان ایران، که با خشم و غضب رژیم مواجه می شوند، ایستاده ایم؛ رژیمی که خشونت را علیه کسانی که خواستار برابری چه در انتخاب نوع پوشش و چه در انتخاب مذهب هستند، نهادینه کرده است.

وزیر خارجه ایالات متحده برای توییت خود از تصویر ویدا موحد٬ یکی از «دختران خیابان انقلاب» استفاده کرده است.

دور تازه اعتراضات علنی زنان مخالف «حجاب اجباری» در ایران از ششم دی‌ماه سال ۹۶ با بالا رفتن «ویدا موحد» از جعبه برق خیابان انقلاب و به چوب بستن شال سفیدش رقم خورد و زنان دیگر را نیز در شهرهای مختلف ایران برای نشان دادن اعتراضی مدنی به خیابان‌ها کشاند.

زنان معترض که با در دست داشتن شال‌هایشان در نقاط مختلف شهرهای ایران و در سکوت دست به اعتراض می زدند به «دختران خیابان انقلاب» معروف شدند.

وزیر خارجه آمریکا به خشونت دیگری که در ایران از سوی حکومت علیه زنان جاری است نیز اشاره کرده است؛ اعمال حجاب اجباری، اعمال زندان وشلاق علیه معترضان به حجاب اجباری و قوانین تبعیض آمیز جمهوری اسلامی علیه زنان.

وزارت خارجه آمریکا و نهادهای حقوق بشری بارها در سالهای گذشته برخورد شدید با معترضان به حجاب اجباری در ایران را محکوم کرده‌اند.

مایک پمپئو٬ وزیر خارجه ایالات متحده نیز تاکنون چندین بار به این موضوع اشاره کرده است. او اسفند ماه سال گذشته در مراسم اهدای «جایزه زنان شجاع» در وزارت خارجه آمریکا از تلاش زنان ایرانی برای مبارزه با حجاب اجباری تقدیر کرد. آقای پمپئو همچنین در بهمن ماه در راستای «حمایت از مردم ایران و وسعت دادن به صدایشان» با مسیح علینژاد دیدار کرد.

وزیر خارجه آمریکا همچنین با اعتراض به بازداشت سی زن مخالف با حجاب اجباری، عنوان کرده بود که «مردم ایران استحقاق دارند به حقوق انسانی‌شان احترام گذاشته شود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG