لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۰۰

شيوا نظرآهاری به شش سال زندان در تبعيد محکوم شد


شيوا نظرآهاری به شش سال زندان در تبعيد محکوم شد
شيوا نظرآهاری به شش سال زندان در تبعيد محکوم شد

به گزارش کميته گزارشگران حقوق بشر که شيوا نظرآهاری يکی از اعضای اصلی آن بود، به حکم قاضی پيرعباسی در شعبه بيست و شش دادگاه انقلاب تهران، شيوا نظر آهاری بايد شش سال حبس خود را در زندان ايذه سپری کند.

شيوا نظر‌آهاری در تاريخ بيست و نهم آذر سال ۱۳۸۸ هنگامی که عازم شرکت در مراسم تدفين آيت الله منتظری بود بازداشت شد. وی که به محاربه، تبانی و اجتماع عليه امنيت ملی، اخلال در نظم عمومی و تبليغ عليه نظام متهم بود، هفته گذشته با قرار وثيقه‌ ۵۰۰ ميليون تومانی از زندان بيرون آمد.

همچنين عضو ديگر کميته گزارشگران حقوق بشر، کوهيار گودرزی، از همان زمان تاکنون در زندان اوين، در حبس بسر برده است.

در خبری ديگر در ارتباط با زندانيان سياسی در ايران دانشجونيوز گزارش داد که شعبه ۵۴ دادگاه تجديد نظر تهران حکم هشت سال و نيم زندان تعزيری صادره برای مجيد توکلی را تأييد کرده است.

مجيد توکلی، عضو انجمن اسلامی دانشگاه اميرکبير، در شانزدهم آذر سال گذشته به دنبال سخنرانی در تجمع روز دانشجو در دانشگاه اميرکبير بازداشت شده بود. قاضی صلواتی، وی را با استناد به قانون مجازات اسلامی به اجتماع و تبانی به قصد اقدام عليه امنيت ملی، فعاليت تبليغی عليه نظام، توهين به مقام رهبری و رييس‌ جمهوری، محاکمه کرده بود. مجيد توکلی با استناد به قانون مجازات اسلامی، به پنج سال محروميت از فعاليت‌های سياسی و پنج سال ممنوع ‌الخروج بودن از کشور نيز محکوم شده است.

در رويدادی ديگر به گزارش پايگاه خبری فراکسيون خط امام مجلس شورای اسلامی، محسن صفايی فراهانی، در بيمارستان قلب تهران بستری شده است. اين عضو شورای مرکزی جبهه مشارکت، اخيرا در زندان دچار حمله قلبی شد که ابتدا به بهداری زندان و سپس به بيمارستان منتقل شده بود، اما دوباره به زندان اوين بازگردانده شد. پارلمان نيوز می افزايد او پيش از انتقال به زندان اوين، سابقه بيماری قلبی نداشته است. محسن صفايی فراهانی يکی از هفت چهره اصلاح طلب است که اخيرا از سپاه پاسداران به علت دخالت در انتخابات رياست جمهوری و وقايع پس از آن، شکايت کرده اند.

همچنين مهسا امرآبادی، روزنامه نگار، به دادگاه احضار شده است. او متهم به اقدام تبليغی عليه نظام و توهين به رييس جمهوری است. مهسا امرآبادی، سال گذشته و پس از انتخابات رياست جمهوری، به مدت دو ماه و نيم بازداشت و سپس با وثيقه ۲۰۰ ميليون تومانی، آزاد شد. همسر وی، مسعود باستانی، روزنامه نگار، در زندان رجايی شهر کرج به سر می برد. مسعود باستانی، سال گذشته بازداشت و به ۶ سال زندان محکوم شد.

XS
SM
MD
LG