لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۳۲

بحران سیاسی در پاکستان؛ شهباز شریف نامزد جانشینی عمران‌خان شد


شهباز شریف.
شهباز شریف.

شهباز شریف، رهبر مخالفان در پاکستان، روز یکشنبه رسما درخواست نامزدی خود برای احراز پست نخست‌وزیری را به پارلمان این کشور تقدیم کرد.

انتظار می‌رود این سیاست‌مدار ٧٠ ساله که برادر جوان‌تر نواز شریف، نخست‌وزیر پیشین پاکستان، است در نشست روز دوشنبه پارلمان پاکستان رای کافی برای تصدی سمت نخست‌وزیری را کسب کند.

حزب عمران‌خان، نخست‌وزیر برکنار شده، نیز از نامزدی وزیر خارجه پیشین برای جانشینی عمران‌خان به عنوان نخست‌وزیر جدید خبر داده است. این حزب تهدید کرده در صورت ناکامی نامزد آنها، نمایندگانشان به صورت دسته‌جمعی از سمت خود استعفا می‌کننند که در این صورت احتمالا انتخابات میان‌دوره‌ای فوری برای پرکردن کرسی‌هایشان برگزار خواهد شد.

عمران خان اولین نخست وزیر پاکستان است که با رای عدم اعتماد مجلس این کشور برکنار می شود.

او به مدت سه سال و هفت ماه و ۲۳ روز نخست وزیر پاکستان بود و بامداد روز یکشنبه از سمتش برکنار شد.

در نشست بررسی صلاحیت عمران خان که ۱۴ ساعت به طول انجامید، ۱۷۴ نماینده به برکناری او رای مثبت دادند درحالیکه تعداد زیادی از نمایندگان در این جلسه حاضر نشدند و همچنین رئیس پارلمان، از سمت خود استعفا کرد.

عمران خان که از دنیای ورزش به سیاست آمده است با اتهام ناکارآمدی اقتصادی روبرو است درحالیکه خود او، مخالفانش را متهم کرده که گرفتار توطئه خارجی شده‌اند و آمریکا آنها را تحریک کرده است.

واشنگتن این ادعاها را رد کرده و می‌گوید هیچ دخالتی در امور داخلی پاکستان ندارد. جالینا پورتر معاون، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری روز جمعه گفت که این ادعاها و اتهامات بی‌پایه‌اند.

XS
SM
MD
LG