لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۳

علی شمخانی رئیس شورای عالی امنیت ملی شد


علی شمخانی، وزیر دفاع پیشین به مقام رئیس شورای عالی امنیت ملی ایران منصوب شد. خبرگزاری رویترز انتصاب آقای شمخانی را نشانه دیگری برای تصمیم حسن روحانی، رئیس جمهوری جدید ایران برای رویکردی به نسبت میانه رو خوانده است.

بنا به گزارش این خبرگزاری، تصمیم آقای روحانی برای تغییر بنیادین ساختار گروه های فعال دوران محمود احمدی نژاد در زمینه سیاست داخلی، برنامه اتمی و سیاست خارجی کشور نشانه ای از عملگرایی بیشتر و تعصب ایدئولوژیکی کمتر وی در تصمیم گیری های کشور است.

علی شمخانی در دو دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی از سال ١٩٩٧ تا ٢٠٠٥ وزیر دفاع کشور بود. شمخانی عرب تبار است و از جمله چهره های عملگرایی محسوب می شود که در دوران حاکمیت ۸ ساله محمود احمدی نژاد به حاشیه رانده شده بود. شمخانی جانشین سعید جلیلی، رئیس شورای امنیت ملی می شود.

علی شمخانی به هنگام وزارت خود در دوران آقای خاتمی در تلاشی به هدف کاهش تنش های بین تهران و ریاض در سال ٢٠٠٠ به عربستان سعودی سفر کرد.

پیش از پست وزارت دفاع، آقای شمخانی در طی جنگ ۸ ساله ایران و عراق فرمانده نیروهای دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بود. او تا به حال چندین کتاب در مورد تاکتیک های نظامی نوشته است و در دانشگاه نیز راهبرد نظامی تدریس کرده است.

در گزارش رسانه های ایران جزئیاتی در مورد نقش شورای عالی امنیت ملی در مذاکرات اتمی ایران مطرح نشده است. آقای جلیلی که چهره ای اسلام گرا و تندرو بود به مدت ۶ سال ریاست مذاکراتی را به عهده داشت که برای دستیابی به دیدگاه های مشترک و یافتن راهکاری برای حل بحران اتمی ایران ناکام ماند.
XS
SM
MD
LG