لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۲۱

راتکو ملادیچ بازداشت شد


راتکو ملادیچ در حال ورود به دادگاه ویژه در بلگراد. ۲۶ مه ۲۰۱۱
راتکو ملادیچ در حال ورود به دادگاه ویژه در بلگراد. ۲۶ مه ۲۰۱۱

بوریس تادیچ رییس جمهوری صربستان بازداشت راتکو ملادیچ فرمانده پیشین نیروهای صرب بوسنی را تایید کرد. ملادیچ از سال ها پیش به اتهام ارتکاب جنایات جنگی در جریان جنگ های داخلی یوگسلاوی سابق فراری بود. بوریس تادیچ روز پنجشنبه همچنین گفت ملادیچ در خاک صربستان دستگیر شد و روند تحویل وی به دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی سازمان ملل متحد در جریان است.

وی تصریح کرد که صربستان اکنون فصل دیگری از تاریخ خود را پشت سر می گذارد. تادیچ از این خبر به عنوان گامی برای آشتی کامل در صربستان یاد کرد. رییس جمهوری صربستان قول داد تا در این باره که چرا بازداشت این فرمانده ۶۹ ساله، ۱۶ سال طول کشیده، تحقیق شود.

در همین حال نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه از بازداشت ملادیچ به عنوان یک خبر بسیار خوب یاد کرد و آن را گامی مهم برای پیوستن صربستان به اتحادیه اروپا توصیف کرد.

مقام های اتحادیه اروپا، تحویل ملادیچ را یکی از شرایط اصلی پذیرفته شدن تقاضای عضویت صربستان اعلام کرده بودند. کاترین آشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز بازداشت ملادیچ را گامی مهم برای صربستان و اجرای عدالت بین المللی نامید.

آندرس فوگ راسموسن دبیر کل ناتو هم گفته است این اقدام سرانجام فرصتی برای اجرای عدالت فراهم می آورد.

آمریکا نیز دستگیری ملادیچ را ستوده است. سخنگوی کاخ سفید گفته است ما منتظر انتقال سریع او به دادگاه لاهه هستیم.

سازمان عفو بین الملل این بازداشت را گامی عمده در اجرای عدالت برای قربانیان جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی در بوسنی وهرزه گوین نامیده است. این سازمان همچنین از مقام های صربستان خواست تا برای دستگیری گوران هادزیچ، صرب کروات نیز اقدام کنند. وی تنها فراری متهم به جنایات جنگی است.

رادوان کاراژیچ رهبر سابق صرب بوسنی در سال ۲۰۰۸ در بلگراد دستگیر شد. مقام های پلیس می گویند ملادیچ بامداد پنجشنبه در منطقه روستیا لازاروو در ۱۰۰ کیلومتری شمال شرقی بلگراد بازداشت شده است.

دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی در یوگسلاوی سابق، ملادیچ را در سال ۱۹۹۵ به اتهام ارتکاب جنایت جنگی در جریان محاصره سه ساله شهر سارایوو در بوسنی و قتل عام ۸ هزار پسر و مرد مسلمان بوسنی در شهر سربرنیتسا تحت پیگرد قرار داد. قتل عام سربرنیتسا شدیدترین قصاوت در اروپای پس از جنگ جهانی دوم محسوب شده است.

XS
SM
MD
LG