لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۸

حضور ملادیچ در دادگاه


حضور ملادیچ در دادگاه
حضور ملادیچ در دادگاه

ژنرال راتکو ملادیچ که بيش از يک دهه فراری بود پس از دستگيری در اوايل روز پنجشنبه، در دادگاه جنایات جنگی در بلگراد حضور يافت.

ملادیچ که در يکی از روستاهای شمالی صربستان دستگير شد مورد تعقيب دادگاه جنايات جنگی سازمان ملل متحد در لاهه به جرم جنایات جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی عليه غير صربها در طول جنگ بوسنی در اوايل دهه ۱۹۹۰ ميلادی قرار داشت.

دادگاه صرب نسبت به کامل بودن شرايط برای تحویل او به دادگاه لاهه حکم خواهد داد. مقامات صرب می گويند اين روند هفت روز طول می کشد.

وکيل مدافع وی، ميلوس ساجيچ، به قضات گفت که ملادیچ دادگاه بين المللی را به رسميت نمی شناشد و او از نظر جمسی و روانی قادر نيست تحت بازجويی قرار گيرد.

رييس جمهوری صربستان، بوریس تادیچ، روز پنجشنبه گفت ملادیچ در خاک صربستان دستگیر شده است. او به نيروهای ويژه که بعد از ۱۶ سال موفق به دستگيری ملاديچ شدند، تبريک گفت و افزود بازداشت ملاديچ به يک دوره سخت در تاريخ صربستان پايان داد. دستگيری ملاديچ و گوران هادزيچ – يک صرب کروات – يکی از شرايط مهم برای کانديدايی بلگراد برای عضويت در اتحاديه اروپاست.

موجی از تبريک ها از سراسر جهان منجمله کرواسی و بوسنی و هرزگوين به صربستان روانه شده است.

اما تعدادی از حاميان ملاديچ در چند نقطه دست به تظاهرات زدند. بنا به گزارشها دو نفر در شهر شمالی «نووی ساد» در صربستان در درگيری با پليس مجروح شدند. پليس بلگراد اقدامات امنيتی را به شدت افزايش داده است.

XS
SM
MD
LG