لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۵

حکم زندان سپیده فرهان، فعال مدنی در دادگاه تجدیدنظر عینا تایید شد؛ شش سال زندان و شلاق


سپیده فرهان، فعال مدنی
سپیده فرهان، فعال مدنی

حکم زندان و شلاق سپیده فرهان (فرح‌آبادی)، فعال مدنی که پیشتر از سوی دادگاه انقلاب تهران صادر شده بود از سوی دادگاه تجدید نظر تایید شد.

یک منبع نزدیک به وی روز چهارشنبه ۲ مرداد در گفتگو با صدای آمریکا گفت: این حکم به صورت غیابی در تاریخ ۳۰ تیر از سوی شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر برای این فعال مدنی تایید و صادر شده و خانم فرهان روز دوشنبه ۲ مرداد جهت ابلاغ حکم در این شعبه حاضر و حکم صادره شده برای او قرائت شده است.

همزمان، کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی گزارش داد که شعبه ۳۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران، حکم شش سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق سپیده فرهان، بابت اتهامات «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» و «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب علیه امنیت کشور» که پیشتر از سوی قاضی احمدزاده رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران صادر شده بود را عینا تایید کرد.

این منبع مطلع یه صدای آمریکا گفت: این فعال مدنی در طول اعاده دادرسی به پرونده خود دسترسی نداشته و وکیل انتخابی او از سوی قاضی احمدزاده رئیس شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به دلیل اینکه وکیل او از فهرست ۲۰ نفره وکلای دستگاه قضایی نبوده مورد پذیرش قرار نگرفته است.

این فعال مدنی بابت اتهام «اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمعات غیرقانونی» به یک سال و ۷۴ ضربه شلاق و از بابت اتهام «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب علیه امنیت کشور» به پنج سال زندان محکوم شده است.

سپیده فرهان، ۱۲ دی ۹۶ در جریان اعتراضات سراسری دی‌ماه در تهران بازداشت و پس از مدتی در تاریخ ۲۸ بهمن همان سال با سپردن وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی به صورت موقت و تا پایان مراحل دادرسی از زندان اوین آزاد شده بود.

در یک سال گذشته احکام سنگین دانشجویان بازداشت شده در اعتراضات دی ماه سال ۹۶، انتقاد دانشجویان، استادان و فعالان حقوق بشر را در پی داشته است.

پیش از این «علی مظفری» فعال دانشجویی دانشگاه تهران که در جریان اعتراضات سراسری دی ماه ۹۶ از سوی ماموران وزارت اطلاعات تهران بازداشت شده بود از سوی دادگاه تجدید نظر استان تهران به ۳۰ ماه زندان محکوم شد.

همچنین «لیلا حسین زاده» یکی دیگر از دانشجویان بازداشت شده در دی ماه سال ۱۳۹۶ بابت اتهاماتی همچون «اجتماع و تبانی» و «تبلیغ علیه نظام» به ۳۰ ماه زندان محکوم شده بود.

تیر ماه سال گذشته دیدبان حقوق بشر با صدور بیانیه‌ای اعلام کرده بود که مقام‌های ایران سرکوب دانشجویان معترض را با صدور احکام زندان و ایجاد محدودیت برای فعالیت‌های مسالمت آمیز، شدت بخشیده‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و مخالفان رژیم به بهانه‌های مختلف، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG