لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۰

پای سپاه هم به اختلاف اصولگرایان باز شد


پای سپاه هم به اختلاف اصولگرایان باز شد
پای سپاه هم به اختلاف اصولگرایان باز شد

سه روز به انتخابات مجلس شورای اسلامی مانده ، عدم توافق اصولگرایان برای ارایه یک لیست مشترک انتخاباتی، پای پاسداران را به میان اختلافات این طیف سیاسی باز کرده است.

معاون فرهنگی سپاه می گوید عدم توافق محافظه کاران نگران کننده است.

حمیدرضا مقدم فر، معاون فرهنگی و اجتماعی فعلی سپاه پاسداران در جمع دانشجویان دانشگاه امام صادق در تهران از عدم توافق اصولگرایان گله کرد و با انتقاد از اصولگرایان منتقد دولت، گفت که علی مطهری و حمیدرضا کاتوزیان خطا کارند و به آنها رای نمی دهد.

اظهار نظر این مقام عالی سپاه در حالی صورت گرفته که براساس قوانین جمهوری اسلامی ، نیروهای نظامی و انتظامی از جمله بسیج و سپاه ، حق فعالیت و دخالت در سیاست را ندارند. با اینکه وصیت آیت الله خمینی حکم قانون را ندارد اما او نیز در متن وصیت خود به صراحت نظامیان را از فعالیت سیاسی برحذر داشته بود.

چندسالی است که مقام های سپاه در آستانه انتخابات، اظهار نظر های سیاسی می کنند.

با اینکه در سه دهه گذشته سپاه و بسیج در انتخابات نقش محسوسی داشته اما بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۴، این نقش بیشتر به چشم آمد.

در آن انتخابات مهدی کروبی از نقش بسیج و سپاه برای کسب رای و حتی تقلب به نفع محمود احمدی نژاد پرده برداشت هرچند که موسوی لاری وزیر وقت کشور و محمد خاتمی رییس جمهوری ایران، آن انتخابات را «پاک ترین انتخابات بعد از انقلاب» نامیدند.

پررنگ ترین فعالیت سپاه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ بود که سه روز قبل از آن، سپاه در بیانیه ای از حضور میرحسین موسوی در انتخابات انتقاد کرد. یدالله جوانی ، دبیر شورای سیاسی سپاه، موسوی و هوادارانش را متهم کرد که قصد دارند در ایران انقلاب مخملی به تبعیت از کشورهای اروپای شرقی، راه بیاندازند. برخی این مقاله را اعلام موضع سپاه برای برخورد های روز و بعد از انتخابات می دانند.

انتخابات روز جمعه ، اولین انتخابات بعد از وقایع جنجالی سال ۸۸ است.

در این انتخابات اصلاح طلبان شرکت ندارند و حتی برخی شان به صراحت از تحریم انتخابات گفته اند.

«صدای ملت» را اصولگرایان منتقد دولت تشکیل داده اند
«صدای ملت» را اصولگرایان منتقد دولت تشکیل داده اند

در غیاب رقیب، اکنون رقابت اصولگرایان با خود ، باعث اختلافات آنها شده است. جبهه متحد اصولگرایان و جبهه پایداری دو گروه اصلی اصولگرایان هستند که دو لیست جداگانه داده اند. آنها یکدیگر را قبول ندارند و در هفته های اخیر اتهاماتی به هم زده اند.

غیر از این دو گروه، گروه های دیگری هم شکل گرفته اند.

جدی ترین رقیب این دو گروه، ائتلاف "صدای ملت" است که علی مطهری، حمید کاتوزیان، علی عباسپور آن را تشکیل داده اند؛ اصولگرایانی که نقد جدی به عملکرد دولت احمدی نژاد دارند.

ابراز نگرانی حمیدرضا مقدم فر از مسوولان عالی سپاه ، از ائتلاف های جدید اصولگرایان می تواند به انتظار این نهاد نظامی از نتیجه انتخابات ربط داشته باشد. بخصوص که پیش از این، برخی مقام های سپاه از جمله علی سعیدی نماینده ولی فقیه، تمایل خود به جبهه متحد اصولگرایان را بیان کرده بودند.

XS
SM
MD
LG