لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۳

متهمان پرونده «متروپل» به زندان و پرداخت دیه محکوم شدند


ویرانه‌های متروپل (آرشیو)
ویرانه‌های متروپل (آرشیو)

سخنگوی قوه قضاییه با اعلام رأی دادگاه پرونده «متروپل» اعلام کرد که هر یک از متهمان نسبت به میزان تقصیر، به پرداخت دیه، سه سال حبس تعزیری به علاوه دو سال انفصال از خدمات دولتی برای متهمان دولتی و دو سال منع از اشتغال و لغو پروانه اشتغال برای متهمان عضو نظام مهندسی محکوم شدند.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران، مسعود ستایشی سخنگوی قوه قضاییه روز سه‌شنبه هفتم شهریور در نشست رسانه‌ای با بیان این که ۲۱ تن از جمله «شهردار اسبق، سابق و فعلی آبادان و نماینده سازمان نظام مهندسی» به «قتل شبه عمد» ۴۳ شهروند، شامل ۳۶ مرد و هفت زن، متهم شده‌اند، گفت که هر یک از متهمان «به میزان تقصیر» به پرداخت دیه کامل زن و مرد مسلمان به اولیای دم و پرداخت دیه مصدومان محکوم شده‌اند.

در این پرونده ۷۵ درصد تقصیر به حسین عبدالباقی، مالک ساختمان متروپل، نسبت داده شده که بنا بر گزارش‌های رسمی در واقعه فرو ریختن این برج، درگذشته است. به گفته سخنگوی قوه قضاییه، «دیه اولیای دم از اموال این فرد که پیشتر توقیف شده» پرداخت خواهد شد.

ساختمان ۱۰ طبقه «متروپل» در خیابان امیری آبادان روز دوم خرداد فرو ریخت و بر اثر آن دست‌کم ۴۳ تن، از جمله ۱۶ کارگر، جانشان را از دست دادند.

در پی فرو ریختن متروپل، گروهی از مردم آبادان و شماری از شهر‌های دیگر ایران برای چند شب متوالی تجمعات اعتراضی برگزار کردند و شعار‌های ضد حکومتی سر دادند.

هرچند بنا بر گزارش‌های رسمی، حسین عبدالباقی مالک ساختمان «متروپل» در آن واقعه جان باخته، اما برخی منابع محلی نسبت به مرگ او تردید دارند.

XS
SM
MD
LG