لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۷

گزارش: سناتور هری ريد می خواهد لايحه «دريم» را در صحن سنا به رأی بگذارد


گزارش: سناتور هری ريد می خواهد لايحه «دريم» را در صحن سنا به رأی بگذارد
گزارش: سناتور هری ريد می خواهد لايحه «دريم» را در صحن سنا به رأی بگذارد

تأييد پيمان استارت نو از سوی سنای آمريکا و تصويب لايحۀ موسوم به «دريم» -- به معنی رؤيا -- در مورد دادن کارت سبز به فرزندان مهاجران، تحت شرايط خاص، و تعيين تکليف معافيت های مالياتی که زمان آن با پايان گرفتن کار کنگرۀ کنونی در آخر ماه دسامبر منقضی می شود از جمله برنامه هايی ست که دموکرات ها تلاش می کنند با استفاده از اکثريتی که در هر دو نهاد دارا هستند در فرصتی کوتاه، به سر انجام برسانند.

بسياری از نامزدهای حزب دموکرات در طول مبارزات انتخاباتی خود و برای کسب آراء بيشتر رأی دهندگان قول دادند تا به وعده های عمل نشده در دو سال گذشته پيش از پايان سال جاری، جامۀ عمل بپوشانند.

سناتور هری ريد، رهبر اکثريت دموکرات در سنای آمريکا، که بقول خود سخت ترين مبارزه انتخاباتی خود را با پيروزی پشت سر گذاشت، قول داده است لايحه «دريم» يا رؤيا را پيش از پايان سال جاری در صحن سنا به رأی بگذارد. لايحه «دريم» در صورت تصويب به فرزندان مهاجران غيرقانونی که در سنين زير ۱۵ سال وارد آمريکا شده و ۵ سال در اين کشور اقامت داشته اند اين امکان را می دهد که در صورت گذراندن يک دورۀ دو ساله کالج و يا استخدام در ارتش آمريکا از امکان داشتن کارت سبز، بهرهمند شوند.

اين لايحه در گذشته از حمايت ۱۱ سناتور جمهوريخواه برخوردار بود امّا چنين بنظر می رسد که سناتور ريد برای طرح اين لايحه در سال جاری با مشکل روبرو شود. يکی از دستياران ارشد حزب جمهوريخواه می گويد در دوره تغيير و تحول کنگره معمولاً لوايح و قوانينی بررسی می شود که زمان انقضای آن بمانند قانون معافيت های مالياتی در شرف پايان باشد.

اريک کانتور، نماينده جمهوريخواه مجلس نمايندگان، که احتمالاً رهبری اکثريت را در مجلس آينده عهده دار خواهد بود می گويد آنچه برای حزبش مسلم است پيشنهاد ايجاد مشاغل از طريق کاستن از مالياتها و بخصوص تمديد قانون معافيت های مالياتی ست که در زمان پرزيدنت بوش پسر، وضع شده است.

جمهوريخواهان خواستار دائمی کردن اين معافيت ها برای تمام اقشار جامعه هستند که به نوشته روزنامه نيويورک تايمز به نقل از جمهوريخواهان نزديک به ۴ تريليون دلار تا سال ۲۰۲۰ بر بدهی های آمريکا می افزايد و صد ها ميليارد دلار بهره بايد بابت آن، پرداخت شود. دموکراتها و پرزيدنت اوباما حاضرند اين معافيت ها را تنها برای خانواده هايی که در مجموع درآمدی کمتر از ۲۵۰ هزار دلار در سال دارند، تمديد کنند.

XS
SM
MD
LG