لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۴

فروش کارت سوخت به قیمت ۳۰ میلیون تومان؛ تجمع اعتراضی کامیونداران در تهران، کرمان و عسلویه


کارت سوخت
کارت سوخت

منابع خبری در ایران از داغ شدن بازار خرید و فروش کارت سوخت در پی ایجاد محدودیت‌های جدید و فروش کارت به قیمت ۳۰ میلیون تومان در دفتر اسناد رسمی خبر دادند و همزمان تصاویر منتشر شده نشان می‌دهد معضل سهمیه سوخت منجر به تجمع اعتراضی شماری از کامیونداران در تهران، کرمان و عسلویه شده است.

وب‌سایت «اقتصاد ۲۴» در گزارشی به این موضوع پرداخت و نوشت که مدتی است که بحث اجاره کارت سوخت به شدت افزایش پیدا کرده، اما حال شاهد اتفاق جدیدی هستیم و کارت سوخت به صورت کامل با قیمت ۳۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

بنابر گزارش این رسانه در موضوع خرید و فروش کارت سوخت حتی امکان ثبت در دفتر اسناد نیز برای این معامله اعلام می‌شود.

بازار اجاره و فروش کارت سوخت پس از آن داغ شد که وزیر نفت در اواخر فروردین ماه اعلام کرد که به زودی تمامی کارت‌های سوخت جایگاه‌ها جمع آوری شده و سوختگیری تنها از طریق کارت سوخت شخصی امکان خواهد داشت.

در همین رابطه علی‌اکبر عرب‌عامری، مدیر عملیات شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ۲۵ فروردین ماه اعلام کرده بود که «در گام نخست بنا داریم بعد از تعطیلات عید فطر و یا ابتدای اردیبهشت ماه تعداد کارت‌ها را به حالت عادی برگردانیم، یعنی کارت‌های مازاد زمان سفر و تعطیلات را جمع‌آوری می‌کنیم.»

از سوی دیگر، گزارش‌های تصویری منتشر شده نشان می‌دهد که شماری از کامیونداران در اعتراض به کاهش سهمیه سوخت و کم بودن کرایه حمل بار اقدام به برگزاری تجمع اعتراضی در اتوبان بابایی در تهران، در کرمان و در مقابل فرمانداری عسلویه کرده‌اند.

در سالیان قبل نیز رانندگان کامیون و کامیونداران در اعتراض به مشکلات صنفی خود اعتصاب هایی را برگزار کردند که در مواردی چند به طور همزمان در چند استان ایران برگزار شد.

ناترازی ایجاد شده در حوزه سوخت جمهوری اسلامی را در شرایط دشواری قرار داده است. شماری از کارشناسان بر این باورند که جمهوری اسلامی در نهایت اقدام به افزایش قیمت سوخت خواهد کرد و تداوم این وضعیت به واسطه محدودیت‌های مالی برای واردات سوخت امکان پذیر نیست.

XS
SM
MD
LG