لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۰:۰۷

آخرین وضعیت دکتر سیف زاده وکیل زندانی، در گفتگو با فرزندش


آخرین وضعیت دکتر سیف زاده وکیل زندانی، در گفتگو با فرزندش
آخرین وضعیت دکتر سیف زاده وکیل زندانی، در گفتگو با فرزندش

شیرین عبادی برنده جایزه صلح نوبل در نامه‌ای به گزارشگر ویژه استقلال قضات و وکلا ضمن اشاره به وضعیت دکتر محمد سیف‌زاده و همچنین مائده قادری، وکیل دادگستری که اخیرا در مشهد بازداشت شده، اعلام نموده با توجه به افزایش فشار‌ها و محدودیت‌های غیر قانونی برای وکلا و مدافعان حقوق بشر، تعقیب قضائی و پرونده سازی برای وکلایی که از پرونده زندانیان سیاسی و عقیدتی دفاع می‌کنند، دیگر ادامه فعالیت حقوقی برای وکلای حقوق بشری بسیار دشوار و حتی غیر ممکن گردیده است.

این در حالی است که طی روزهای گذشته، دکتر محمد سیف‌زاده، حقوق‌دان و وکیل دادگستری با اتهام اقدام علیه امنیت ملی، از طریق خروج غیرقانونی از مرز مواجه شده و در زندان وزارت اطلاعات شهرستان ارومیه نگهداری می‌شود. علی سیف‌زاده فرزند دکتر سیف‌زاده در گفتگوی تلفنی با صدای آمریکا، ضمن تشریح وضعیت جسمانی پدرش، خاطرنشان نموده که سند و مدرکی در خصوص اتهامات وارد شده به پدرش وجود ندارد. در همین حال گزارش‌های تایید نشده‌ای حاکی از آن است که در آخرین ساعات روز شنبه، مرضیه نیک آرا وکیل مدافع دکتر سیف‌زاده، از سوی مقامات امنیتی جهت پاره‌ای توضیحات احضار شده است.

صدای آمریکا: آقای علی سیف‌زاده، در ملاقات کوتاهی که با پدرتان داشتید، وضعیت جسمی و شرایط نگهداری ایشان را چگونه دیدید؟

علی سیف‌زاده: من دیروز موفق شدم به مدت دو دقیقه پدرم را ببینم. فکر می‌کنم در اتاق ملاقات بود که پدر را دیدم و اطلاع خاصی از وضعیت نگهداری ایشان ندارم. پدرم فوق العاده لاغر شده بودند و هنگام برخاستن ایشان و خداحافظی با من، دیدم که یکی از پا‌هایشان را روی زمین می‌کشند و نمی‌دانم دقیقا علتش چه بود، ولی حس کردم پایشان درد می‌کند.

صدای آمریکا: دقیقا آقای سیف‌زاده در کجا نگهداری می‌شوند؟ آیا در زندان مرکزی ارومیه؟ و یا در زندان وزارت اطلاعات؟

علی سیف‌زاده: در زندان وزارت اطلاعات. البته ما دستور ملاقات را از بازپرس شعبه ششم، آقای معمم گرفتیم. ولی محل نگهداری پدرم، زندان اداره اطلاعات بود.

صدای آمریکا: آیا قرار است دکتر سیف‌زاده به تهران منتقل شوند؟ و یا به پرونده اتهامی اخیر ایشان در رابطه با خروج غیرقانونی از مرز می‌باید در ارومیه رسیدگی شود؟

علی سیف‌زاده: اینطوری که آقای بازپرس می‌گفتند، تاکید داشتند که ما دلایلی مبنی بر اینکه این جرم اتفاق افتاده نداشتیم و حالا اگر هم قرار باشد مدارکی دال بر این قضیه باشد، گفتند که ما منتقل می‌کنیم به تهران، ولی حالا کی قرار است این اتفاق بیفتد، فعلا من هم بی‌خبرم.

صدای آمریکا: در خصوص اتهامی که به پدرتان وارد شده، «اقدام علیه امنیت ملی از طریق خروج غیرقانونی از مرز، پاسخ پدر به این اتهام چیست و وکیل پرونده در خصوص این اتهام چه نظری دارد؟

علی سیف‌زاده: به وکیل پدرم اجازه ندادند که پرونده را مطالعه کنند، ولی اینطوری که خود آقای بازپرس فرمودند عنوان کردند که پدرم در بازجویی‌ها عنوان کردند که من در حال انجام کار تحقیقی بودم که دستگیر شدم و قصد خروج نداشتم. اینکه حالا چرا این اتفاق افتاده، من هم بی‌اطلاع هستم ولی خود آقای بازپرس گفتند که من برایشان قرار صادر کرده‌ام تا ببینیم چه ادله‌ای می‌شود برای این قضیه پیدا کرد. باز هم توکل به خدا، نمی‌دانیم، ما واقعا گیج هستیم و نمی‌دانیم چکار باید بکنیم.

صدای آمریکا: بفرمایید آیا احتمالا دفتر وکالت پدرتان، بنا بر آخرین حکم قضایی که دریافت کردند تعطیل شده بود و یا محدودیتی در فعالیت شغلی ایشان و جلسات تدریس ایشان به وجود آمده بود؟

علی سیف‌زاده: کماکان پدرم دفتر وکالتشان را داشتند و کارآموزان ایشان هم در دفتر وکالتشان مشغول بودند. ولی پدرم در واقع فعالیتشان را محدود کرده بود به اینکه دلیل که از اوضاع دادگستری، زیاد رضایت نداشت و سعی نمی‌کرد دنبال پرونده‌هایی حداقل برای نفع مادی نبود. فکر می‌کنم که فقط باید صبر کرد و ببینیم که آقایان چه تصمیمی می‌گیرند؟ انشاالله هر تصمیمی که می‌گیرند به خیر و صلاح همه باشد.

XS
SM
MD
LG