لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۶ مهر ۱۴۰۱ ایران ۱۲:۲۸

در جستجوی سوزان، فیلمی با شرکت «مدونا» در جشنواره فیلم لس آنجلس


در جستجوی سوزان، فیلمی با شرکت «مدونا» در جشنواره فیلم لس آنجلس

جشنواره فیلم لس آنجلس که از ١٧ تا ٢٧ ماه ژوئن در داون تاون لس آنجلس برگزار می شود، این هفته اکران ویژه ای به مناسبت بیست و پنجمین سالگرد نمایش فیلم «در جستجوی سوزان» Desperately Seeking Susan ساخته سوزان سیدلمن خواهد داشت که از طریق آن به تماشاگران جوان تر فستیوال فرصتی داده می شود تا این فیلم محبوب آمریکایی را روی پرده بزرگ سینما تماشا کنند.

فیلم رومانتیک کمدی «در جستجوی سوزان» نمایانگر رویاها و نگرانی های زندگی پر تب و تاب جوانان در دهه ٨٠ میلادی آمریکاست. فیلمی که برای نخستین بار «مدونا» را در نقش اول یک فیلم جلوی دوربین سینما قرار داد. سوزان سیدلمن کارگردانی است که علیرغم آثار برجسته دیگر، تنها به خاطراین فیلم شناخته می شود در یک گفتگو با خبرنگاران حاضر در جشنواره، نخستین عکس العمل خود را از خواندن فیلمنامه «درجستجوی سوزان» به خاطر می آورد: «این فیلم از همان آغاز کار یک فیلم کاملا زنانه بود. از لئورا باریش، فیلمنامه نویس گرفته تا سارا پیلزبری و میج سانفورد که تهیه کنندگان فیلم بودند تا ستاره نقش اول آن «رزآن آرکید»، همه ما مشتاقانه و بی صبرانه منتظر آغاز این طرح سینمایی بودیم و خود را به شدت به آن وابسته احساس می کردیم.»

در فیلم «در جستجوی سوزان»، رزآن آرکید نقش «روبرتا» یک زن خانه دار خسته از زندگی زناشوئی عادی و ملال آور در حومه شهر نیوجرسی را بازی می کند که از طریق یک تبلیغ روزنامه ای با شخصیت «سوزان» (مدونا) آشنا می شود و از آن پس با شیفتگی زندگی هیجان انگیز این زن جوان و آزاد را که در محله شلوغ پائین شهر منهتن زندگی می کند با همین آگهی هایی که «سوزان» در بخش پیام های خصوصی روزنامه چاپ کرده دنبال می کند. به خاطر داشته باشیم که این مسئله به دوران پیش از موجودیت سایت های اجتماعی اینترنتی چون «فیسبوک» و «توییتر» باز می گردد.

وقتی در یکی از این آگهی ها سوزان محل و ساعتی را برای ملاقات با فرد مورد نظر خود تعیین می کند، روبرتا تصمیم می گیرد که خود را به این پارک پائین شهر منهتن برساند و برای یک بار هم که شده این زن خوشبخت و آزاد اما مرموز و معمائی را از فاصله ای نزدیک تماشا کند.

سوزان سیدلمن کارگردان فیلم «در جستجوی سوزان» که پیش از آن فیلم پانک راک مستقلی به نام «اسمیدرینز» Smithereens را ساخته بود می دانست که برای تبدیل این فیلمنامه به یک فیلم موفق احتیاج به بازیگری دارد که بتواند درنقش «سوزان» آن توازن لازم را در فیلم و در نقش مقابل «رزآن آرکید» (روبرتا) ایجاد کند. کسی که واقعا اهل نیویورک باشد و با وقایع فرهنگ «پانک» Punk که در آن روزها در شهر جریان داشت از نزدیک آشنا باشد.

«سوزان سیدلمن» می گوید: «من اسم مدونا را شنیده بودم و می دانستم که او در همان ساختمان مسکونی من زندگی می کند.»

مدونا در آن دوران تازه توانسته بود از طریق چند موزیک ویدیوی جنجالی، سر و صدایی در حول وحوش خود در رسانه تازه پای MTV ایجاد کند. اما هنوز تب مدونا همه گیر نشده و این خواننده هنوز به ابرستاره بی رقیب موسیقی پاپ تبدیل نشده بود. به این صورت بود که مدونا یک روز برای آزمایش برای نقش «سوزان» در استودیو حاضر شد. سیدلمن کارگردان فیلم «در جستجوی سوزان» می گوید: «موفقیت همه چیز به زمان و مکانی خاص نیاز دارد. استعداد و پشتکار همه به جای خود اما تا زمان و مکان ارائه آن استعداد و پشتکار درست نباشد آن نتیجه مطلوب گرفته نمی شود. یعنی آن لحظه جادویی که همه ما منتظرش هستیم فرا نمی رسد.»

درآن زمان و درآغاز فیلم برداری در سال ١٩٨۴ «مدونا»هنوز آن چنان ناشناخته بود که گروه فیلم برداری سوزان سیدلمن توانست بدون احتیاج به تخلیه خیابان ها و داشتن سرویس های امنیتی به فیلم برداری در «بتری پارک» Battery Park منهتن و دیگر اماکن عمومی بپردازد.

سیدلمن می گوید: «با پایان فیلم برداری، آلبوم «مثل یک باکره» Like A Virgin مدونا منتشر شد و ناگهان عکس های او زینت بخش صفحه اول مجله موسیقی معتبررولینگ استون شد. کمی بعد تمام جهان به مدونا این خواننده زیبا و موسیقی جسورانه او چشم دوخته بودند!»

با فرا رسیدن زمان پخش و اکران فیلم، مدونا به چنان معروفیت و محبوبیتی رسیده بود که سیدلمن و دو تهیه کننده فیلم از خود می پرسیدند: «آیا این محبوبیت کم نظیر به نفع فیلم ما خواهد بود یا به ضرر آن؟»

سیدلمن می گوید: «درنهایت فیلم در جستجوی سوزان به جایی رسید که توانست به صورتی مستقل و جدا از معروفیت جهانی مدونا خود را به اثبات برساند و همین طور هم شد. یعنی فیلم توانست جایگاه خود را پیدا کند. این فیلم امروز یکی از فیلم های کلاسیک و نموداری از یک نسل و دورانی است که مدونا نیز توانست در آن ظهور کند.»

XS
SM
MD
LG