لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۸

افزایش تدبیرهای امنیتی در روز کریسمس در برخی از کشورها


یک پلیس واحد ضد بمب اندونزی مشغول بررسی بسته ای مشکوک در کلیسایی در جاکارتا
یک پلیس واحد ضد بمب اندونزی مشغول بررسی بسته ای مشکوک در کلیسایی در جاکارتا

نیروهای امنیتی در برخی از کشورها، به دلیل نگرانی از حملات احتمالی گروه‌های افراطی اسلامگرا به کلیساها و مراکز مذهبی مسیحیان، در روز کریسمس به حالت آماده باش در آمدند.

در اندونزی، بزرگترین کشور اسلامی، مسوولان امنیتی گفتند حدود ۸۰ هزار پلیس و ۶۵ هزار نیروی نظامی در سراسر کشور مستقر شده‌اند تا مانع هرگونه حمله احتمالی به اهداف مسیحی شوند.

رئیس پلیس اندونزی، ضمن ابراز امیدواری از این که کریسمس و سال جدید میلادی بدون مشکلی جشن گرفته شود، گفت اقدامات امنیتی شامل فعالیت‌هایی در کلیساها و مراکز تفریحی و توریستی می‌شود.

اظهارات رئیس پلیس اندونزی در حالی بیان شد که بمبی بیرون ساختمان یک کلیسا در استان شرقی آمبون در روز چهارشنبه منفجر شد. در این حمله به کسی آسیبی نرسید و از دستگیری عامل یا عاملان آن هنوز خبری منتشر نشده است.

در همین حال، به دنبال حمله خونین ۹ روز پیش گروه طالبان به مدرسه ای در پیشاور پاکستان، که منجر به کشته شدن ۱۴۸ نفر شد، جامعه مسیحیان جشن‌های مسیحی را با شدت کمتری برگزار می‌کنند.

یک مسیحی ساکن شمال غرب پاکستان که نخواست هویتش فاش شود، به صدای آمریکا گفت جشن مسیحیان به احترام قربانیان آن حمله آرام برگزار می‌شود.

در کنیا نیز تدابیر امنیتی افزایش یافته است. این کشور شاهد چندین حمله به اتوبوس های مسافری از سوی پیکارجویان گروه اسلامگرای الشباب و همچنین سارقان محلی بوده است.

در حالی که صدها هزار نفر از مردم کنیا در هفته جاری به خانه‌های خود باز می‌گردند، یکی از مسافران به صدای آمریکا گفت در طول مسیر، شاهد چندین ایست بازرسی بود، با این حال حادثه‌ای رخ نداد. به گفته او امنیت خوب بود و مسافران راحت بودند.

در نیجریه، مسوولان در ایالت بورنو حرکت وسایل نقلیه را پنج روز ممنوع کردند. این تصمیم با هدف مقابله با حملات گروه افراطی اسلامگرای بوکو حرام گرفته شده است.

XS
SM
MD
LG