لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۴

تشدید جو امنیتی در شهرهای مختلف استان سیستان و بلوچستان


شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان
شهرستان خاش در استان سیستان و بلوچستان

گزارش ها از زاهدان و خاش حاکی از تشدید جو امنیتی و حضور نیروهای حکومتی جمهوری اسلامی در خیابان های این دو شهر در استان سیستان و بلوچستان در روز جمعه ۱۲ آبان است.

وب سایت حقوق بشری «حال وش» که اخبار سیستان و بلوچستان را منعکس می کند گزارش داد که نیروهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی در آستانه سالگرد «جمعه خونین»، ۱۳ آبان سال قبل در خاش، با حضور در خیابان ها و اطراف مسجد جامع الخلیل این شهر، شهروندان را تفتیش و بازرسی بدنی کردند.

به نوشته حال وش، در زاهدان نیز نیروهای نظامی و امنیتی اقدام به ایجاد ایست و بازرسی و برپایی چادر در کوچه ها و خیابان های اطراف مصلی و مسجد مکی کردند و شهروندان را مورد تفتیش و بازدید بدنی قرار دادند.

حال وش اشاره کرد که در «جمعه خونین»، ۱۳ آبان سال قبل در خاش، دست کم ۱۸ تن کشته و بیش از ۷۰ تن مجروح شدند که دو تن از کشته شدگان، کودک زیر ۱۸ سال بودند.

پس از تجمع معترضان علیه تجاوز یک فرمانده پلیس به یک دختر نوجوان بلوچ در هشتم مهر سال ۱۴۰۱، ماموران کلانتری در زاهدان به سوی معترضان و رهگذران تیراندازی کردند و موجب کشته شدن دستکم یک صد تن و جراحت صدها تن دیگر شدند.

پس از آن، راهپیمایی های اعتراضی پس از نماز جمعه هر هفته در زاهدان برگزار شده است. تاکنون تلاش نیروهای امنیتی و نظامی جمهوری اسلامی برای ممانعت از برگزاری جمعه های اعتراضی زاهدان به جایی نرسیده است.

XS
SM
MD
LG