لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۹

روزنامه تایمز: جمهوری اسلامی حداقل ۲۰۰ میلیون پوند به حماس پرداخته است


یحیی سنوار، رهبر حماس در غزه
یحیی سنوار، رهبر حماس در غزه

اسناد کشف شده از رهبران حماس، که حمله تروریستی ۱۵ مهر به اسرائیل را طراحی کردند، پرداخت حداقل ۲۰۰ میلیون پوند از سوی جمهوری اسلامی به این گروه شبه نظامی فلسطینی را نشان می‌دهد.

به گزارش روزنامه تایمز چاپ لندن، براساس نامه‌های رد و بدل شده میان رهبران حماس جمهوری اسلامی این مبلغ را از سال ۱۳۹۳ در اختیار گروه حماس قرار داده است.

ایالات متحده آمریکا، بریتانیا، اتحادیه اروپا، ژاپن، اسرائیل، و شمار دیگری از کشورها حماس را در فهرست سازمان‌های تروریستی قرار داده‌‌اند. حماس تحت حمایت جمهوری اسلامی قرار دارد.

یک نامه که ظاهراً در سال ۱۳۹۹ توسط مروان عیسی، از مقامات ارشد شاخه مسلح حماس، به یحیی سنوار، رهبر این گروه در غزه، نوشته شده است، جدولی از پرداخت‌های جمهوری اسلامی به مبلغ ۱۵۴ میلیون دلار به حماس را نشان می‌دهد.

نامه دست‌نویس دوم در آبان ۱۴۰۰، دریافت حداقل ۶۸ میلیون دلار را نشان می‌دهد و به کمک‌های مورد انتظار بیشتری نیز اشاره می‌کند.

ارتش اسرائیل که گفته می‌شود این نامه‌ها را در جریان عملیات اخیر خود در غزه کشف کرده است، به نشریه «تایمز» گفت که این اسناد «حمایت مالی سیستماتیک جمهوری اسلامی از گروه حماس» را پیش از حمله ۱۵ مهر که باعث شروع جنگ شد، اثبات می‌کند.

به گفته ارتش اسرائیل، این وجوه از طریق یک سیستم پیچیده به حساب‌های حماس در غزه منتقل شده است. در جریان این فرآیند، اعضای نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی مبالغ هنگفتی پول نقد را به نمایندگان حماس در لبنان تحویل می‌دهند.

این پول در بیروت از طریق شبکه‌ای از صرافی‌ها و با استفاده از شرکت‌های پوششی، ارزهای دیجیتال، تراکنش‌های حمل و نقل، و طرح‌های اعتباری، به خزانه حماس در نوار غره منتقل می‌شود.

این اسناد کشف شده، جزئیات پرداخت مستقیم پول به چندین مقام ارشد حماس از جمله مروان عیسی، یحیی سنوار، و همچنین اسماعیل هنیه، رهبر سیاسی حماس، و محمد الضیف، از فرماندهان نظامی این گروه، را نشان می‌دهد که همگی در طراحی حمله تروریستی ۱۵ مهر مشارکت داشتند.

منبع: تایمز

XS
SM
MD
LG