لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۷

مهروموم ۷۷ مرکز گردشگری و اقامتگاه در ایران؛ اصفهان در رتبه اول


مهر و موم کسب و کارها به دلیل رعایت نکردن حجاب اجباری
مهر و موم کسب و کارها به دلیل رعایت نکردن حجاب اجباری

روزنامه «اعتماد» از مهر و موم ۷۷ واحد گردشگری شامل هتل، اقامتگاه بوم‌گردی، سفره‌خانه سنتی و مرکز بین‌راهی به‌اتهام «رعایت نکردن شئونات اسلامی و حجاب»، خبر داد و گفته است که استان اصفهان بیشترین سهم از مهر و موم مراکز گردشگری داشته است.

براساس آخرین آماری که این روزنامه، روز یکشنبه در گفتگویی با اسماعیل برات، معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور اعلام کرده است، در یک سال گذشته ۷۷ واحد گردشگری در سراسر کشور شامل هتل، اقامتگاه بوم‌گردی، سفره خانه سنتی و مرکز بین‌راهی و... به دلیل آنچه «رعایت نکردن شئونات و حجاب» عنوان می‌شود، مهر و موم شده‌اند و شغل بالغ بر ۷۵۳ نفر از کارکنان این واحد‌ها تحت تاثیر این تعطیلی‌های «موقت» قرار گرفته است.

بر اساس آمار‌های اعلام شده از سوی معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری کشور، استان اصفهان با ۲۷/۵ درصد بیشترین سهم از مهر و موم مراکز گردشگری را از آن خود کرده است و استان تهران با ۹ درصد، لرستان و گلستان با ۷ درصد و استان کرمان با ۶ درصد در رتبه‌های بعدی قرار دارند.

آنگونه که اسماعیل برات به اعتماد گفته است اقامتگاه‌های بوم‌گردی و سفره‌خانه‌های سنتی بیشترین سهم را در میان مراکز مهر و موم شده فعال در حوزه گردشگری داشته‌اند. بر همین اساس ۵۲ درصد از کل تاسیسات گردشگری مهر و موم شده در کشور، اقامتگاه‌های بوم‌گردی هستند.

معاون نظارت و ارزیابی خدمات گردشگری به اعتماد گفته است که این «برخورد‌های قهری» به جز تبعات اقتصادی و ضرر و زیان‌های مالی با گذشت زمان نتایج منفی می‌تواند برای بخش گردشگری کشور داشته باشد.

روزنامه اینترنتی «فراز» نیز روز یکشنبه در گزارشی از عقب ماندگی و سقوط ایران در صنعت گردشگری نسبت به دیگر کشورهای خاورمیانه از جمله لبنان و سوریه خبر داد و به نقل از گزارش «سازمان جهانی گردشگری» نوشت که امارات و عربستان در صنعت توریسم در صدر جدول کشورهای خاورمیانه قرار گرفته‌اند.

از آغاز جنبش «زن، زندگی، آزادی» و گسترش نافرمانی‌های مدنی در بین شهروندان ایران، جمهوری اسلامی در واکنش به رعایت نشدن «شئونات اسلامی» از جمله حجاب اجباری، مهر و موم فروشگاه‌ها، کافه‌ها، باشگاه‌های بدن‌سازی، و مراکز گردشگری در شهر‌های مختلف ایران را در دستور کار قرار داده است.

تونیا ولی‌اوغلی، کنشگر حقوق زنان، پیش از این به صدای آمریکا گفته بود حجاب اجباری به معنی محرومیت نیمی از جامعه از همه حقوق مدنی‌اش است.

XS
SM
MD
LG