لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۲۶

دولت اسکاتلند برای کسب رای استقلال از بریتانیا در اکتبر ۲۰۲۳ تلاش می‌کند


نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند
نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند

نیکولا استورجن، وزیر اول اسکاتلند روز سه‌شنبه برنامه‌های خود را برای برگزاری دومین رفراندوم استقلال اسکاتلند در اکتبر سال آینده، اعلام کرد.

او متعهد شد که در صورت تلاش دولت بریتانیا برای جلوگیری از این امر، اقدامات قانونی را برای اطمینان از برگزاری رأی‌گیری انجام دهد.

اظهارات وزیر اول اسکاتلند، زمینه را برای یک نبرد حقوقی و سیاسی پرمخاطره بر سر سرنوشت اسکاتلند فراهم می‌کند. این می‌تواند مشکل بوریس جانسون، نخست‌وزیر کنونی بریتانیا را نیز افزایش دهد. جانسون پس از یک سری رسوایی و چرخش‌های سیاسی، اکنون برای حفظ سمت خود می‌کوشد.

خانم استورجن روز سه‌شنبه در پارلمان اسکاتلند گفت: «اکنون زمانی حساس و تاریخی برای تصمیم‌گیری در مورد آینده کشورمان فرا رسیده است». او نوزدهم اکتبر ۲۰۲۳ را به عنوان تاریخ دومین رای‌گیری استقلال در یک دهه اخیر پیشنهاد کرده، اما با مخالفت بوریس جانسون مواجه شده است.

استورجن همچنین به قانونگذاران حاضر در مجلس اسکاتلند گفته است: «درخواست استقلال را نمی‌توان سرکوب کرد. این مساله باید به‌صورت دموکراتیک حل شود». او افزوده: «کاری که من حاضر به انجام آن نیستم، و هرگز انجام نخواهم داد، این است که اجازه بدهم دموکراسی اسکاتلند، زندانی بوریس جانسون یا هر نخست وزیر دیگری باشد.»

XS
SM
MD
LG