لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۲۸

نظرسنجی‌ها از احتمال شکست همه‌پرسی استقلال اسکاتلند خبر می‌دهند


در روز پایانی تبلیغات برای همه‌پرسی درباره استقلال اسکاتلند از بریتانیا، نتایج سه نظرسنجی متفاوت نشان می‌دهند اکثر رای‌دهندگان به این همه‌پرسی روز پنجشنبه، پاسخ منفی خواهند داد و اسکاتلند به عنوان بخشی از بریتانیای کبیر باقی خواهد ماند.

دیوید کامرون نخست وزیر بریتانیا روز چهارشنبه به شبکه خبری اسکای نیوز گفت نگران است، اما یقین دارد مردم اسکاتلند پاسخ « نه» خواهند داد؛ وی در ادامه پیشرفت‌های اسکاتلند از جمله در حوزه اقتصادی را یادآور شد.

نظرسنجی‌های بع عمل آمده در این زمینه حاکی است ۴۰ درصد مردم اسکاتلند احتمالا به پیشنهاد استقلال رای مثبت خواهند داد، در حالی که یک اکثریت ۵۲ درصدی با جدایی از بریتانیا مخالفت خواهد کرد.

نتایج این نظرسنجی‌ها همچنین نشان می‌دهند ۸ تا ۱۴ درصد از ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار رای دهنده هنوز تصمیمی در این مورد نگرفته‌اند.

هر دو طرف کمپین برای جلب حمایت مردم آخرین تلاش‌های خود را بکار می‌برند و حتی به خانه‌های مردم تلفن می‌کنند.

مخالفان جدایی از بریتانیا می‌گویند رای مثبت به همه‌پرسی، به اقتصاد اسکاتلند صدمه خواهد زد و زندگی همه را مختل خواهد کرد.

نخست وزیر بریتانیا پیشتر به روزنامه تایمز گفته بود او همیشه انتظار داشته است آرای مخالفان و موافقان نزدیک باشد، با این حال یادآور شد «ما یک دموکراسی هستیم؛ باید به خواست مردم که از طریق صندوق‌های رای بیان می‌شود، احترام بگذاریم.»

XS
SM
MD
LG