لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۷

تغییرات آب‌‎ و‌ هوایی، خشکسالی در شرق آفریقا را تشدید کرده است


خشکسالی در شرق آفریقا (آرشیو)
خشکسالی در شرق آفریقا (آرشیو)

نتایج مطالعات یک تیم بین‌المللی از دانشمندان نشان می‌دهد خشکسالی‌های پی‌ در پی در شرق آفریقا که ناشی از تغییرات اقلیمی ناشی از فعالیت‌های انسان است، بدتر شده است.

به نوشته آسوشیتدپرس، این گزارش توسط گروهی از دانشمندان ارایه شد که می‌خواهند خیلی سریع دریابند آیا برخی از رویدادهای آب و هوایی شدید ناشی از تأثیرات تغییرات اقلیمی بوده است یا نه.

در این گروه، ۱۹ دانشمند از هفت کشور، چگونگی تأثیر تغییرات آب و هوایی بر بارندگی در منطقه را ارزیابی کرده‌اند.

جویس کیموتای، کارشناس ارشد هواشناسی در اداره هواشناسی کنیا، گفت: «تغییرات آب و هوایی باعث کاهش بارندگی در منطقه شده است. تغییرات اقلیمی خشکسالی را استثنایی کرده است.»

دانشمندان با تجزیه و تحلیل داده‌های تاریخی آب و هوا، دریافتند که فصل بارندگی‌های طولانی - بین ماه‌های مارس و مه - رو به خشکی بوده و فصل بارندگی‌های کوتاه - معمولاً از اکتبر تا دسامبر - به خاطر تغییرات آب و هوایی، مرطوب‌تر از قبل بوده است. آنها تجربه خشکسالی در منطقه را «منحصر به فرد» نامیدند.

خشکسالی در شرق آفریقا - پسر بچه‌های کنیایی مسافت دوری را برای حمل آب از چاه یک روستا طی می‌کنند. (آرشیو)
خشکسالی در شرق آفریقا - پسر بچه‌های کنیایی مسافت دوری را برای حمل آب از چاه یک روستا طی می‌کنند. (آرشیو)

در شرایطی که تغییرات اقلیمی موجب ادامه و تشدید خشکسالی در منطقه «شاخ آفریقا» شده است، دانشمندان اذعان می‌کنند که فصل‌های بارانی ناموفق و کم‌بارش پیشین، دمای بالای هوا، جنگ و درگیری، دولت‌های ضعیف و آسیب‌پذیر، فقر و فلاکت نیز بر «تأثیرات ویرانگر» در این منطقه دامن زده است.

سازمان ملل متحد اعلام کرده است که بیش از ۲۰ میلیون تن در کنیا، اتیوپی، سومالی، اوگاندا و سودان‌جنوبی تحت تأثیر خشکسالی قرار گرفته‌اند، بیش از ۲.۲ میلیون تن در سومالی و اتیوپی آواره شده‌اند و خطرات جدی، جان صدها هزار زن باردار یا شیرده را تهدید می‌کند.

خشکسالی در شرق آفریقا زنان باردار و شیرده را به شدت تهدید می‌کند (آرشیو)
خشکسالی در شرق آفریقا زنان باردار و شیرده را به شدت تهدید می‌کند (آرشیو)

کارشناسان امنیت غذایی معتقدند که دستاوردهای توسعه در این کشورها با سابقه طولانی بلایای طبیعی، قحطی و بیماری خنثی شده است.

آنها می‌گویند وضعیت غذا در این مناطق خشک با افزایش بودجه و توزیع مواد غذایی از سوی دولت‌ها و سازمان‌های بشردوستانه تا حدی برطرف شده، اما هنوز کارهای زیادی برای مقابله با مشکلات غذایی باقی ‌مانده است.

XS
SM
MD
LG