لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۲

انتقادها از قیمت‌گذاری دولت رئیسی برای خرید گندم؛ «غیرقانونی» و «ظالمانه» است


آرشیو.
آرشیو.

تصمیم دولت ابراهیم رئیسی برای خرید تضمینی گندم کشاورزان به قیمت هر کیلوگرم ۱۵‌ هزارتومان با انتقادهای بسیاری مواجه شده است. منتقدان خواستار تعیین قیمت دست کم ۱۷ هزار تومان برای خرید هر کیلوگرم گندم شده اند.

علی بهادری جهرمی، سخنگوی دولت عصر پنجشنبه ۳۱ فروردین، در حساب توییتری خود نوشته بود که به پیشنهاد وزارت جهاد کشاورزی و با تصویب هیات دولت، قیمت خرید تضمینی گندم کشاورزان، هر کیلوگرم ۱۵‌ هزارتومان تعیین شد.

او نوشته بود که دولت علاوه بر ۱۱ هزار و ۵۰۰تومان قیمت گندم، ۱۵۰۰ تومان برای بخشی از هزینه‌های کود و بذر و دو هزار تومان جایزه تحویل گندم برای کشاورزان تصویب کرد.

در مقابل، قاسم پیشه‌ور، رئیس اتاق اصناف کشاورزی، به خبرگزاری ایسنا گفت: «مجلس شورای اسلامی تعیین و اعلام قیمت خرید تضمینی را به عهده شورای قیمت گذاری گذاشته است و بر اساس قانون، قیمتی که روزهای گذشته برای خرید تضمینی گندم توسط دولت اعلام شد، هنوز حکم نهایی ندارد.»

او با تاکید بر لزوم در نظر گرفتن افزایش قیمت سم و کود و همچنین رشد تورم افزود: قرار است روز دوشنبه، جلسه شورای قیمت گذاری برگزار و تصمیمات نهایی در آنجا گرفته شود و قیمتی که در شورا مصوب شود حکم قانون را دارد.

آقای پیشه‌ور همچنین با اعلام اینکه «کشورهای همسایه مانند عراق گندم را کیلویی ۲۵ تا ۳۰هزار تومان خریداری می کنند» خواستار بازنگری در قیمت گندم شد.

رئیس اتاق اصناف کشاورزی در عین حال، با اشاره به موضوع خشکسالی در برخی مناطق که باعث شده است خوراک دام گران تر از قیمت گندم شود، گفت: «احتمال اینکه کشاورزان و دامداران، گندم را خوراک دام کنند بسیار زیاد است. به همین دلیل اعلام کردیم اگر دولت می‌خواهد گندم بخرد باید قیمت آن را افزایش دهد که کشاورز گندم را به دامدار و دلال ندهد.»

او تاکید کرد که قیمت خرید گندم نباید کمتر از ۱۷ هزار تومان در هر کیلوگرم باشد و هشدار داد که «اگر قیمت گندم ۱۵ هزار تومان باشد یقیناً میزان خرید از سال گذشته کمتر خواهد بود و در نهایت دولت باید از کشورهای دیگر گندم خریداری کند.»

علی قلی ایمانی، مدیرعامل بنیاد ملی گندمکاران، هم روز یکشنبه گفت که گندمکاران و کشاورزان نسبت به نرخ اعلامی دولت معترض هستند و این نرخ را اجحاف و ظلم به جامعه کشاورزی می‌دانند.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، او اعلام نرخ خرید تضمینی گندم از سوی سخنگوی دولت را «غیرقانونی» خواند و افزود: شورای قیمت‌گذاری مرجع تعیین نرخ خرید تضمینی گندم است و هرگونه اعلام نظر دولت و مجلس در این زمینه وجاهت قانونی ندارد.

آقای قلی ایمانی نیز خواستار خرید گندم به قیمت ۱۷ هزار تومان در هر کیلوگرم شد.

پیش از این، ذبیح‌الله اعظمی ساردویی، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی، روز جمعه با اشاره به اينكه «بسیاری از کشاورزان معتقدند كه قیمت گندم باید برای سال جاری، بالای ۲۰ هزار تومان تعیین شود»، گفت: «هزينه های تمام شده تا مبلغ ۳۰ هزار تومان هم می رسد كه بايد مورد توجه مسئولان قرار گيرد.»

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، این نماینده مجلس اشاره کرد که «در حال حاضر در جنوب شرق کشور از جمله جنوب کرمان، دلالان و قاچاقچی‌ها در فصل برداشت، گندم را در حدود ۲۵ الی ۳۰ هزار تومان خرید و فروش می‌کنند.»

به گزارش ایسکا نیوز، عطاءالله هاشمی، رئیس بنیاد ملی گندم‌کاران، هم روز جمعه با اعلام اینکه دلالان خارجی هر کیلوگرم گندم را از کشاورزان ایرانی به بهای ۳۰ هزار تومان می‌خرند، آن را «تهدید و زنگ هشدار برای تولید» دانست.

در این حال، تاکنون دولت تاکنون به انتقادها از قیمت مصوبش برای خرید گندم واکنشی نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG