لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۶

وزیر آموزش و پرورش عذر خواهی کرد؛ مجلس قانع نشد


آتش سوزی در یک دبستان دخترانه در پیرانشهر، چهارشنبه ۱۵ آذر ۹۱ روی داد
آتش سوزی در یک دبستان دخترانه در پیرانشهر، چهارشنبه ۱۵ آذر ۹۱ روی داد
هر چند وزیر آموزش و پرورش ایران بابت آتش سوزی در یک دبستان در پیرانشهر عذرخواهی کرد اما نمایندگان مجلس از توضیحات او قانع نشدند.

حمید رضا حاجی بابایی، وزیر آموزش و پرورش ایران روز یکشنبه، ۱۹ آذر ماه با حضور در مجلس گفت: «از الان تا قیامت بابت هر اتفاقی که در آموزش و پرورش می افتد عذرخواهی می کنم.»

وی با تاکید بر اینکه معلم کلاس مقصر حادثه بود، گفت وزارت آموزش و پرورش هزینه های درمان دانش آموزان را تقبل می کند.

روز چهارشنبه، ۱۵ آذر ماه، آتش سوزی در یکی از کلاس های دبستان دخترانه ای در روستای «شین آباد» در اطراف شهر پیرانشهر، باعث سوختگی شدید حداقل سی دانش آموز شد. هنوز دلیل اصلی این آتش سوزی اعلام نشده اما خبرگزاری های ایران، استفاده از بخاری نفتی را عامل این آتش سوزی اعلام کردند. هنوز خیلی از مدارس روستایی در ایران از بخاری نفتی استفاده می کنند.

این حادثه تنها چند هفته بعد از مرگ بیش از بیست دانش آموز در زمان بازگشت از اردوی بازدید از مناطق جنگی ایران موسوم به «کاروان راهیان نور» روی داد. در آن حادثه هم آموزش و پرورش با انتقاداتی مواجه بود و حتی برخی خواستار استعفای وزیر آموزش و پرورش شدند.

بعد از آتش سوزی روز چهارشنبه، خبرگزاری مهر، نقل قولی از حاجی بابایی منتشر کرد که او با طعنه به انتقادات و بحث استعفایش جواب داده بود. آقای حاجی بابایی روز یکشنبه در مجلس، آن اظهار نظر را تکذیب کرد و قول داد که وضعیت درمانی دختران دانش آموز را پیگیری کند.

با اینحال، نمایندگان سوال کننده اعلام کردند از پاسخ های وزیر آموزش و پرورش قانع نشدند و به او «کارت زرد» دادند. این کارت زرد هشدار رسمی مجلس به وزیر پیش از استیضاح و برکناری احتمالی ست.

بعد از حادثه آتش سوزی برخی منتقدان دولت خواستار برکناری و استیضاح وزیر آموزش و پرورش شده بودند اما اینک به نظر نمی رسد او استفعا دهد یا از سوی مجلس استیضاح شود.

علی لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی از مسوولان خواست مقصر حادثه آتش سوزی در مدرسه دخترانه را معرفی و مجازات کنند.
XS
SM
MD
LG