لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۴

آلمان در آینده نزدیک هواپیماهای «یوروفایتر» را به عربستان سعودی تحویل نخواهد داد


هواپیمای جنگی یوروفایتر
هواپیمای جنگی یوروفایتر

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان، روز چهارشنبه ۲۱ تیر، گفت که این کشور در آینده نزدیک، هواپیماهای جنگی «یوروفایتر» را به عربستان سعودی تحویل نخواهد داد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، او این موضوع را پس از اینکه یک روزنامه آلمانی به نقل از یک سند دولتی، چنین اقدامی را با پایان جنگ در یمن مرتبط دانست، بیان کرد.

عربستان سعودی، رهبری ائتلافی منطقه‌ای را بر عهده دارد که از سال ۲۰۱۵ میلادی با گروه حوثی‌ها، متحد ایران، در یمن می‌جنگد. این جنگ، ده‌ها هزار کشته بر جای گذاشته و میلیون‌ها تن را با گرسنگی مواجه کرده است.

آقای شولتز در دومین روز از نشست ناتو در ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، به خبرنگاران گفت: «در آینده نزدیک، تصمیمی در مورد تحویل جت‌های یوروفایتر به عربستان سعودی در کار نخواهد بود.»

یک منبع دولتی آلمان به رویترز گفت که برلین در سال ۲۰۲۵ میلادی، درباره این موضوع تصمیم‌ خواهد کرد.

روزنامه آلمانی «اس‌زی»، روز چهارشنبه با استناد به یک سند داخلی دولت نوشت: «تقاضای مجوز صادرات برای عربستان سعودی تا پایان جنگ در یمن به تعویق خواهد افتاد».

هواپیمای جنگی یوروفایتر
هواپیمای جنگی یوروفایتر

آلمان فروش تسلیحات به عربستان سعودی را پس از قتل جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد، در داخل کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ترکیه در سال ۲۰۱۸ میلادی متوقف کرد.

به نوشته روزیترز، برلین رویکرد سخت‌گیرانه‌تری نسبت به متحدان اصلی خود مانند آمریکا، فرانسه و بریتانیا در قبال عربستان سعودی دارد.

با این همه، از هنگام نزدیک شدن عربستان سعودی و ایران در اوایل سال جاری، بریتانیا استدلال کرده است که آلمان دیگر نمی‌تواند جلوی صادرات جت‌های یوروفایتر به طرف‌های ثالث را بگیرد.

شرکت بریتانیایی «بی‌ای‌ایی سیستمز»، پنج سال پیش قراردادی را با شرکت سازنده این تسلیحات برای تامین ۴۸ جت جنگی یوروفایتر امضا کرد، اما یک سوم قطعات این هواپیماها از آلمان می‌آیند.

بر اساس گزارش‌های منتشر شده در اوایل ماه جاری میلادی، ائتلاف حکومتی آلمان بر سر تسلیم شدن در برابر فشارهای بریتانیا اختلاف نظر داشت و سبزها به شدت با این اقدام مخالف بودند.

XS
SM
MD
LG