لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۵

فرزندان «جمال خاشقجی» دریافت پول و خانه از دولت سعودی را تکذیب کردند


دیدار خانواده جمال خاشقجی با پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی، آرشیو
دیدار خانواده جمال خاشقجی با پادشاه و ولیعهد عربستان سعودی، آرشیو

فرزندان جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار منتقد سعودی که در کنسولگری این کشور در استانبول به قتل رسید، گزارش‌ها درباره دریافت پول و خانه از حکومت عربستان سعودی را تکذیب کردند.

به گزارش رویترز، در بیانیه‌ای که از سوی فرزند بزرگ‌تر جمال خاشقجی، صلاح، در شبکه اجتماعی توئیتر منتشر شد، آمده است: «در حال حاضر دادگاه در حال برگزاری است و هیچ‌گونه گفت‌وگویی درباره چنین مواردی انجام نشده یا در حال انجام نیست.»

پیشتر روزنامه واشنگتن‌پست گزارش کرده بود که دولت عربستان سعودی به فرزندان جمال خاشقجی خانه‌های مجلل داده و آن‌ها همچنین پول‌های کلان ماهانه نیز دریافت می‌کنند. براساس این گزارش دولت عربستان سعودی این پول‌ها و املاک مجلل را برای جبران به قتل رسیدن جمال خاشقجی، به فرزندان آنها می دهد.

واشنگتن پست آن زمان نوشته بود که هدف از پرداخت این مبالغ کلان، منصرف کردن فرزندان خاشقجی از انتقاد کردن از پادشاهی عربستان و یا محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، است.

عربستان سعودی در حال حاضر مشغول محاکمه ۱۱ تن است که به گفته مقام‌های این کشور در قتل جمال خاشقجی دست داشته‌اند. مقام‌های عربستان پیش از این گفته بودند که این افراد به شکل «خودسرانه» دست به این اقدام زده‌اند.

جمال خاشقجی، ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست، روز دوم اکتبر سال گذشته میلادی پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ناپدید شد. مقا‌م‌های عربستان سعودی پس از ۲۰ روز پذیرفتند او در ساختمان کنسولگری به قتل رسیده است.

وزارت خارجه امریکا روز سه‌شنبه ۲۰ فروردین اسامی ۱۶ مقام و شهروند سعودی را منتشر کرد که به دلیل دست داشتن در قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار و منتقد عربستانی در لیست ممنوع الورودی به خاک این کشور قرار گرفته اند.

پیش از این، وزارت خزانه داری آمریکا در آبان سال گذشته، ۱۷ مقام و شهروند عربستان سعودی را در ارتباط با پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد ریاض در کنسولگری این کشور در استانبول، تحریم کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG