لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۹

آمریکا ۱۶ شهروند سعودی مظنون در پرونده قتل جمال خاشقجی را از ورود به آمریکا منع کرد


وزارت خارجه امریکا اسامی ۱۶ مقام و شهروند سعودی را منتشر کرده که به دلیل دست داشتن در قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار و منتقد عربستانی در لیست ممنوع الورودی به خاک این کشور قرار گرفته اند.

پیش از این، وزارت خزانه داری آمریکا در آبان سال گذشته، ۱۷ مقام و شهروند عربستان سعودی را در ارتباط با پرونده قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد ریاض در کنسولگری این کشور در استانبول، تحریم کرد.

«سعود القحطانی» مشاور نزدیک محمد بن سلمان ولیعهد سعودی، از جمله مقام های ارشدی است که پیشتر در لیست تحریم های ایالات متحده قرار گرفته بود.

در لیست ۱۶ نفره که از سوی وزارت خارجه آمریکا منتشر شده است نیز بار دیگر نام سعود القحطانی، مشاور ارشد محمد بن سلمان ولیعهد عربستان به چشم می خورد.

وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که این افراد و بستگان درجه اول آنها واجد شرایط برای ورود به آمریکا نیستند.

جمال خاشقجی، ستون‌نویس روزنامه واشنگتن‌پست، روز دوم اکتبر سال گذشته میلادی پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی در استانبول ناپدید شد. مقا‌م‌های عربستان سعودی پس از ۲۰ روز پذیرفتند او در ساختمان کنسول‌گری به قتل رسیده است.

رسانه‌های آمریکایی پیشتر گزارش داده بودند که سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، معتقد است قتل جمال خاشقجی با دستور محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، انجام شده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG