لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۴۲

درخواست صد سازمان حقوق بشری از اروپا برای توقف فروش سلاح به عربستان


نیروهای رزمی امارات متحده عربی در جنگ علیه یمن
نیروهای رزمی امارات متحده عربی در جنگ علیه یمن

ائتلاف متشکل از صد نهاد و سازمان حقوق بشری روز جمعه کشورهای غربی را به توقف فروش سلاح به عربستان سعودی ترغیب کرد تا حملات سنگین هوایی این کشور در یمن متوقف شود.

ائتلاف کنترل تسلیحات در گزارشی یازده کشور – از جمله فرانسه، بریتانیا، آمریکا و آلمان- را فهرست کرده و می گوید این کشورها در سال ۲۰۱۵ سلاح هایی مانند هواپیماهای بی سرنشین، موشک و بمب به ارزش ۲۵ میلیارد دلار به عربستان سعودی فروخته اند.

این گزارش می گوید ائتلاف نظامی علیه شورشیان یمن به رهبری ریاض، در زمره "نقض فاحش حقوق بشر و احتمالا جنایت جنگی" طبقه بندی می شود.

سازمان ملل متحد می گوید جنگ در یمن از مارس ۲۰۱۵ تاکنون شش هزار یمنی را به کشتن داده و بیش از ۳۵ هزار نفر را مجروح کرده است. در این جنگ دولت صنعا که تحت حمایت عربستان سعودی است با شورشیان شیعه حوثی درگیر هستند.

حوثی ها در سال ۲۰۱۴ پایتخت و چند شهر دیگر را به تصرف درآوردند. گفته می شود این شورشیان مخالف دولت در یمن از حمایت ایران برخوردار هستند. ایران این اتهام را رد می کند و می گوید حمایتش از حوثی ها "صرفا معنوی" است.

گزارش جدید پیشاپیش نشست روز دوشنبه نمایندگان کشورهای امضا کننده پیمان تجارت تسلیحاتی (ATT) در ژنو منتشر شده است. هدف از این پیمان "کاهش رنج انسان ها" از طریق محدود کردن فروش سلاح به کشورهای ناقض قوانین بین الملل است.

ائتلاف کنترل سلاح از کشورها خواسته است تا فورا انتقال سلاح به عربستان سعودی و متحدانش را متوقف کنند، چرا که به احتمال زیاد، این سلاح ها را علیه یمن به کار خواهند برد."

پیشتر اتحادیه اروپا نیز خواستار تحریم تسلیحاتی اتحادیه اروپا علیه عربستان سعودی شده بود.

XS
SM
MD
LG