لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۹

سنای آمریکا از طرح فروش موشک به عربستان حمایت کرد


سنای آمریکا قطعنامه‌ای را که فروش ۲۸۰ موشک هوا به هوای پیشرفته میان برد به عربستان سعودی ممنوع می‌کرد، رد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سنای آمریکا سه‌شنبه شب، ۱۶ آذرماه، به این قطعنامه رای منفی داد.

این طرح را رند پال، و مایک لی دو قانونگذار جهوری‌خواه، به همراه برنی سندرز که بیشتر با دموکرات‌ها همراه است، ارائه کردند.

نشریه هیل گزارش داده است که کاخ سفید با ممنوع کردن فروش تسلیحات به عربستان به ارزش ۶۵۰ میلیون دلار «قویا مخالفت» کرده بود.

به نوشته نشریه هیل، سناتور پال پیشتر در روز سه‌شنبه اعلام کرد که نقش عربستان سعودی در جنگ داخلی یمن، از جمله از طریق محاصره هوایی و دریایی یمن، یک مورد «نفرت انگیز» است.

جنگ ائتلاف تحت رهبری عربستان با حوثی‌های مورد حمایت ایران در یمن که سازمان ملل متحد از آن به عنوان بدترین بحران انسانی در جهان یاد می‌کند، فروش تسلیحات به عربستان را زیر ذره بین برده است.

روزنامه آمریکایی وال‌استریت ژورنال روز سه شنبه به نقل از مقامات آمریکایی و سعودی نوشت که مهمات عربستان برای دفاع از خود در برابر حملات هواپیماهای بدون سرنشین و موشکی حوثی‌ها رو به اتمام است و عربستان از ایالات متحده، و متحدانش در خلیج فارس، و اروپا برای تامین مجدد این مهمات درخواست کمک کرده است.

مقامات آمریکایی و سعودی می‌گویند که طی ماه‌های گذشته حوثی‌ها هر هفته تقریبا بیش از ده بار با موشک و پهپاد به عربستان سعودی حمله کرده‌اند.

عربستان بیشتر این حملات را با استفاده از پدافند هوایی پاتریوت دفع کرده است، اما مهمات این سامانه‌ها به طرز چشمگیری کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG