لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۱

عربستان از اپوزيسيون سوريه خواست خود را مسلح کنند


عربستان از اپوزيسيون سوريه خواست خود را مسلح کنند
عربستان از اپوزيسيون سوريه خواست خود را مسلح کنند

وزيران امور خارجه عربستان سعودی و آلمان روز يکشنبه در رياض خواهان اعمال فشارهای بيشتر بر دولت سوريه شدند. از سوی ديگر معاون وزارت امور خارجه چين نيز روز يکشنبه در جريان ديدار با دبير کل شورای همکاری خليج فارس در عربستان سعودی تصريح کرد که از نظر دولت او، ديپلماسی، هنوز بهترين گزينه برای رفع بحران سياسی سوريه تلقی می شود.

گيدو وستروله و شاهزاده سعود الفيصل، وزيران امور خارجه آلمان و عربستان سعودی روز يکشنبه برای بررسی شيوه های مختلف چگونگی پايان دادن به سرکوب بيرحمانه اپوزيسيون سوريه با يکديگر ديدار کردند و به اين نتيجه رسيدند که بهترين راه، تشديد فشارها بر دولت سوريه خواهد بود.

شاهزاده سعود الفيصل از نيروهای اپوزيسيون سوريه خواست خود را مسلح کنند. وی در يک کنفرانس خبری مشترک با وزير امور خارجه آلمان به خبرنگاران گفت اپوزيسيون سوريه برای متوقف کردن سرکوبهای بيرحمانه اسد بايد دست به اسلحه ببرد.

وزير امور خارجه عربستان سعودی گفت: تنها راه اثبات بی ثمر بودن راه حل نظامی به اسد اين است که بدون اينکه کسی از خارج دخالت کند، شهروندان سوريه از خود دفاع کنند. غير از اين، اپوزيسيونی وجود نخواهد داشت تا بتواند دولت را از ادامه خونريزی منصرف کند.

در حال حاضر از آنجا که دولت عربستان سعودی از آيين وهابيت، فرقه تندروی اهل تسنن پيروی می کند، سرنگونی رژيم اسد به مثابه تضعيف جمهوری اسلامی، رقيب اهل تشيع خود در منطقه تلقی می شود.

وزير امور خارجه آلمان نيز گفت در حال حاضر مهمترين اولويت، توقف خشونتهای سوريه، تأمين کمکهای انسانی و يافتن راهی برای ايجاد تغييرات مسالمت آميز سياسی در آن کشور است.

از سوی ديگر، ژانگ مينگ، معاون وزارت امور خارجه چين، روز يکشنبه برای بحث پيرامون بحران سوريه با دبير کل شورای همکاری خليج در عربستان سعودی ديدار کرد. وی در اين ديدار مجدداً تأکيد کرد که دولت وی همچنان ديپلماسی را بهترين راه رفع بحران سياسی سوريه می داند.

اين ديپلمات چينی از دولت سوريه خواست با توقف خشونتها، به سازمان ملل متحد و کميته بين المللی صليب سرخ فرصت دهد بتوانند به مناطق دور افتاده کشور، کمک برسانند. آقای ژانگ يادآوری کرد که دولت چين هفته گذشته با ارائه يک پيشنهاد شش ماده ای، گام جدی در جهت خاتمه خشونتهای سوريه برداشته است. وی ضمن درخواست از بشار اسد برای توقف فوری و بدون قيد و شرط خشونتها، به کشورهای ديگر هشدار داد از مداخله در امور داخلی سوريه خودداری کنند.

XS
SM
MD
LG