لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۵۱

ادامه برخورد شدید عربستان با زنان فعال در شبکه‌های اجتماعی؛ نوره قحطانی به ۴۵ سال حبس محکوم شد


محمد بن سلمان - ولیعهد عربستان
محمد بن سلمان - ولیعهد عربستان

یک گروه حقوق بشری اعلام کرد که دادگاهی در عربستان سعودی یک زن را به دلیل انتشار مطالبی در شبکه‌های اجتماعی به ۴۵ سال زندان محکوم کرده است.

به گزارش رویترز این تازه‌ترین مورد از سرکوب فعالان زن سعودی پس از سفر اخیر جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا به عربستان، است.

سازمان «داون» یا سپیده‌دم، مستقر در واشنگتن، در بیانیه‌ای با استناد به اسناد دادگاه گفت نوره بنت سعید القحطانی «احتمالاً ظرف هفته گذشته» در دادگاه کیفری تخصصی عربستان سعودی مجرم شناخته شده است.

طبق این بیانیه اتهام او «استفاده از اینترنت برای از هم گسستن بافت اجتماعی [سعودی]» و «نقض نظم عمومی با استفاده از رسانه‌های اجتماعی» بود.

سازمان «داون» گفت اطلاعات کمی در مورد قحطانی یا آن چه در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده است وجود دارد و تحقیقات در مورد پرونده او ادامه دارد.

چند هفته پیش نیز یک زن دیگر سعودی به نام سلمی الشهاب، که مادر دو فرزند و نامزد مدرک دکترا در دانشگاه لیدز بریتانیا است، به دلیل دنبال کردن و بازنشر مطالب مخالفان و فعالان در توییتر به ۳۵ سال زندان محکوم شد.

این محکومیت‌ها پس از آن رخ داده است که جو بایدن در دیدار خود با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان در ماه ژوئیه، به نگرانی‌های حقوق بشری اشاره کرد؛ نگرانی‌هایی که از جمله مسائل مهم در روابط واشنگتن و متحد سنتی آن ریاض است.

XS
SM
MD
LG