لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۶

الجزیره: هزار سرباز قطری به یمن اعزام شدند


صنعا، یمن

شبکه الجزیره مستقر در دوحه اعلام کرد قطر یک هزار نیرو برای جنگ با حوثی ها به یمن فرستاده است.

ائتلاف تحت رهبری عربستان، آماده می شود که حمله ای زمینی به صنعا، پایتخت یمن آغاز کند که در کنترل حوثی ها و متحدان آنها، نیروهای وفادار به علی عبدالله صالح، رئیس جمهوری پیشین یمن است.

متحدان عربستان از عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن که به ریاض گریخته حمایت می کنند و حوثی ها را متهم می کنند که مورد حمایت ایران هستند. عربستان و متحدانش از ماه مارس برای تضعیف حوثی ها، حملات هوایی متعددی را انجام داده اند.

نیروهای زمینی قطری در حالی به یمن اعزام شده اند که خلبانان قطری پیشتر در ائتلاف تحت رهبری عربستان حضور داشته اند.

هواپیماهای ائتلاف عربستان روز دوشنبه حملات هوایی خود را از سر گرفتند و به گفته خبرگزاری تحت کنترل حوثی ها، در این بمباران هوایی دست کم ۱۲ نفر از جمله زنان و کودکان کشته شدند.

الجزیره می گوید به همراه هزار سرباز، قطر ۲۰۰ خودروی زرهی و ۳۰ هلی کوپتر آمریکایی آپاچی نیز به یمن فرستاده است.

وزارت خارجه قطر هنوز واکنشی به این گزارش نشان نداده است. به گزارش رویترز یک منبع قطری گفته است تعداد نیروهای قطری کمتر از هزار نفر است. او گفته آنها وارد یمن نشده اند و از مرز عربستان حفاظت می کنند.

در همین حال روزنامه الحیات عربستان روز دوشنبه گزارش داد که "نیروی پشتیبانی عظیمی" از سوی عربستان همراه نیروهای قطری به مأرب در یمن فرستاده شده است. الحیات اقدامات برای حمله به صنعا را آمادگی نهایی برای "جنگ سرنوشت ساز" توصیف کرده است.

XS
SM
MD
LG