لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۰۴

شاهزاده سعودی درباره رقابت هسته‌ای در منطقه درپی توافق با ایران هشدار داد


عکس آرشیوی از شاهزاده ترکی الفیصل وزیر پیشین اطلاعات عربستان و سفیر سابق سعودی در واشنگتن
عکس آرشیوی از شاهزاده ترکی الفیصل وزیر پیشین اطلاعات عربستان و سفیر سابق سعودی در واشنگتن

یک شاهزاده بلندپایه سعودی می‌گوید هر توافقی که در مذاکرات هسته‌ای ایران و غرب به دست آید، عربستان هم دقیقا همان را خواهد خواست.

ترکی الفیصل وزیر پیشین اطلاعات و سفیر پیشین عربستان سعودی در ایالات متحده، در گفتگویی با شبکه جهانی بی.بی.سی که روز دوشنبه پخش شد، تاکید کرد توافق هسته‌ای با ایران، کشورهای منطقه را برای برخورداری از فناوری تولید سلاح هسته‌ای به صرافت خواهد انداخت.

اظهارات آقای شاهزاده سعودی در حالی بیان می‌شود که روزنامه آمريکایی وال استريت ژورنال، هفته گذشته از رایزنی عربستان و کره جنوبی در مورد يک قرارداد همکاری اتمی به ارزش دو ميليارد دلار خبر داده بود. قراردادی که بر اساس آن کره جنوبی در طول بیست سال آينده، دو راکتور اتمی برای عربستان خواهد ساخت.

عربستان سعودی که رقیب عمده ایران در منطقه تلقی می‌شود، نگران آن است که یک توافق هسته‌ای بین ایران و قدرت‌های جهانی، دست تهران را برای تولید تدریجی سلاح هسته‌ای باز بگذارد، یا آن که با کاهش فشار سیاسی بر تهران زمینه حمایت ایران از دشمنان ریاض فراهم بیاید.

ترکی الفيصل در بخش ديگری از این مصاحبه، با اشاره به همکاری ایران با دولت عراق در مبارزه با گروه افراطی داعش، گفت «ايران در حال گسترش دادن اشغال عراق است.»

شبه‌نظاميان شيعه عراقی مورد حمایت ايران، در روز‌های اخير در کنار نیروهای دولتی عراق، عملیات گسترده‌ای را علیه پیکارجویان داعش برای آزادسازی شهر استراتژیک و سنی‌نشین تکریت در شمال بغداد آغاز کرده‌اند. شیعیان حوثی یمن نیز – که گفته می‌شود مورد حمایت ایران هستند، نفوذ و کنترل خود در یمن را افزایش داده‌اند.

XS
SM
MD
LG