لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۲

واکنش روزنامه‌های عرب‌زبان به سخنرانی نخست وزیر اسرائیل در کنگره


بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در حال سخنرانی در کنگره آمریکا - ۱۲ اسفند ۱۳۹۳
بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در حال سخنرانی در کنگره آمریکا - ۱۲ اسفند ۱۳۹۳

برخی از روزنامه‌های عرب‌زبان منطقه، در واکنش به سخنرانی بنیامین نتانیاهو در کنگره آمریکا، عناوین مختلفی را برای این سخنرانی برگزیدند.

اگر چه هنگام سخنرانی روز سه‌شنبه نخست وزیر اسرائیل در کنگره آمریکا نسخه‌های چاپی روزنامه‌های کشورهای عرب هنوز منتشر نشده بودند، اما نسخه‌‌های اینترنتی برخی از این روزنامه‌ها، بر اساس سیاست‌های خبری خود، گزیده‌ای از سخنرانی بنیامین نتانیاهو را در بخش اخبار بین‌المللی به عنوان سر خط خبر انتخاب کردند.

روزنامه‌های القبس کویت، النهار لبنان و الریاض عربستان، همگی تیتر «نتانیاهو: ایران تهدیدی برای ایران و کل جهان است» را برای انتشار خبر سخنرانی رهبر اسرائیل برگزیده بودند.

روزنامه کویتی الرای نیز عنوان «نتانیاهو: ایران باید از تهدید اسرائیل دست بردارد» را برای گزارش خود انتخاب کرده بود.

نخست وزیر اسرائیل، با اشاره به برنامه هسته‌ای ایران و این که بارها از نابودی اسرائیل سخن گفته است، خطاب به قانونگذاران کنگره آمریکا گفت باید در کنار یکدیگر ایران را مهار کنیم.

وی در ادامه، جمهوری اسلامی ایران را در کنار گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) قرار داد و گفت هر دو به دنبال برپایی یک امپراتوری اسلامی در منطقه هستند، و افزود تنها تفاوت آنها این است که داعش چاقو و شمشیر دارد و ایران می‌خواهد موشک داشته باشد.

آقای نتانیاهو در توضیح یک توافق خوب از نظر اسرائیل، گفت پیش از برداشتن محدودها از ایران، باید اول رویکرد تهاجمی تهران در خاورمیانه محدود شود، دوم از حمایت از تروریسم در اطراف جهان دست بردارد و سوم از تهدید به نابودی اسراییل، که تنها ملت و کشور یهود است، دست بردارد.

روزنامه‌های الیوم مصر و السفیر لبنان، تیتر «نتانیاهو در برابر کنگره امریکا توافق کنونی با تهران را رد کرد» را برگزیدند و به این نکته اشاره کردند که نخست وزیر اسرائیل از واشنگتن خواست به دنبال «توافق بهتری» با ایران باشد.

روزنامه‌های عرب‌زبان فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط و الحیات نیز با تیترهای مشابهی، آن بخش از سخنرانی آقای نتانیاهو را انتخاب کردند که گفته بود: «توافق کنونی مانع دستیابی ایران به سلاح اتمی نمی شود.»

کشورهای عرب سنی، به ویژه عربستان سعودی و مصر از منتقدین روند مذاکرات اتمی ایران شیعه با جامعه جهانی هستند.

XS
SM
MD
LG