لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۲

دیدگاه| یک استراتژی برای خاورمیانهِ پسا داعش


بعد از شکس داعش، دو سرباز عراقی پرچم آنها را در رقه پائین آوردند.
بعد از شکس داعش، دو سرباز عراقی پرچم آنها را در رقه پائین آوردند.

یادداشتی از سوزان ملونی و مایکل اوهنلن در وال استریت جورنال

با محو قریب الوقوع داعش از خاورمیانه زمان آن است که در آمریکا درباره یک استراتژی امنیتی فراگیر در خاورمیانه بحث و گفتگو شود. گذشته از روند مذاکرات صلح اسراییلی ها و فلسطینیان که چشم انداز نزدیک مدت روشنی ندارد، این مباحثه باید طیفی از مسائل مرتبط با منافع آمریکا در منطقه را در بر بگیرد: مناقشات خشونت بار، اتحادها، اصلاحات سیاسی و اقتصادی، و چالش محوری رسیدگی به ایران.

ایالات متحده با همکاری با شورای همکاری خلیج فارس و همچنین اسراییل، اردن، لبنان و مصر دفاع منطقه ای علیه داعش، القاعده و ایران را تقویت کرده و تلاش خواهد کرد مشاجرات بین متحدان را فروبنشاند.

تعهد آمریکا به حضور بلندمدت در عراق در قالب یک بسته کمک که از حمایت ناتو برخوردار باشد ایده آل است. عراق در ماه های پیش رو در تلاش برای انحلال گروه های شبه نظامی شیعه مورد حمایت ایران و ادغام آن ها در نیروهای امنیتی آن کشور نیاز جدی به کمک برای کنترل و مهار آن ها خواهد داشت.

محدود کردن نفوذ ایران در کردستان عراق بدون حذف آن باعث حل و فصل شکاف های داخلی خواهد شد که در آغاز به تهران فرصت نفوذ داده بود.

سوریه راهی جز تقسیم منطقه ای در درون مرزهایش ندارد. آمریکا در ادلیب و اطراف آن که جبهه النصره گروه وابسته به القاعده آن جا فعال بود و متحدان ما در آن جا آسیب پذیرند به اهرم فشار بیشتری نیاز دارد.

در یمن، واشنگتن و ریاض باید روند صلح با دوامی را با حمایت دیپلماتیک اروپا و دیگران به پیش ببرند. بحران کنونی فرصتی استراتژیک در اختیار ایران می گذارد.

مصر نیازمند اصلاحات سیاسی و اقتصادی است و اردن می تواند لنگرگاه یک طرح مارشال چند جانبه برای بازسازی منطقه باشد. یک برنامه بازسازی فرصت های شغلی را در اختیار جوانان منطقه می گذارد و از جذابیت بنیادگرایی اسلامی افراطی می کاهد.

یک استراتژی جدی برای خاورمیانه مستلزم سرمایه گذاری بزرگتر مردم آمریکا شاید در حد چند میلیارد دلار در سال و افزایش نسبی نقش سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا و ارتش خصوصا در سوریه است. با این وجود این استراتژی مالیات دهندگان و نیروهای آمریکایی را درگیر یک جنگ بی پایان دیگر نخواهد کرد.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG