لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۸ مهر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۰۹

قانون‌گذار اسرائيلی: برقراری روابط با عربستان در افق کوتاه‌مدت دیده نمی‌شود


رئیس کمیته امور خارجه و دفاع کنست، یولی ادلشتاین

یک قانونگذار ارشد اسرائیلی روز یکشنبه گفت در کوتاه مدت برقراری هیچ گونه روابطی با عربستان سعودی، عملی به نظر نمی‌رسد.

به نوشته رویترز او به مواردی اشاره کرد که به گفته او در مذاکرات جاری بین ریاض و میانجیگران آمریکایی هنوز برطرف نشده است.

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، مشاور امنیت ملی خود را به عربستان سعودی فرستاد تا در مورد توافق عادی سازی احتمالی با اسرائیل گفتگو کند.

ایده برقراری روابط میان اسرائيل و عربستان از زمانی مورد بحث قرار گرفت که سعودی‌ها به همسایگان خود در خلیج فارس، یعنی امارات متحده عربی و بحرین، برای برقراری روابط با اسرائیل در سال ۲۰۲۰ بی سر و صدا چراغ سبز نشان دادند.

رئیس کمیته امور خارجه و دفاع کنست، یولی ادلشتاین، که یکی از اعضای ارشد حزب لیکود بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر نیز هست به رادیو ارتش اسرائیل گفت فکر می‌کند هنوز خیلی زود است که در مورد توافق با عربستان صحبت کرد.

او گفت بیشتر گفتگوهای عربستان با آمریکا است و نه با اسرائيل.

این قانونگذار گفت با برخی خواسته‌های ریاض از واشنگتن «بهتر» می‌توان کنار آمد و با برخی خواسته‌ها خیر.

پیشتر نیز جو بایدن گفته بود که اسرائيل و عربستان فاصله زیادی تا عادی سازی روابط دارند.

عربستان سعودی به دنبال همکاری ایالات متحده برای ایجاد برنامه هسته‌ای غیرنظامی در خاک خود است. رسانه‌های آمریکایی و اسرائیلی نیز از تلاش‌های عربستان برای ارتقای واردات دفاعی آمریکا خبر داده‌اند.

نتانیاهو روز یکشنبه گفت که اسرائیل یک خط راه‌آهن به ارزش ۱۰۰ میلیارد شکل (۲۷ میلیارد دلار) می‌سازد که نواحی اطراف خود را به کلان شهر تل آویو متصل می کند و در آینده می تواند ارتباط زمینی را با عربستان سعودی فراهم کند.

نگرانی از فعالیت‌های خرابکارانه جهوری اسلامی در منطقه از جمله حمایت آن از گروه‌های شبه‌نظامی از جمله دلایل نزدیکی کشورهای عرب به اسرائيل بوده است. کشورهای عرب همچنین به دنبال استفاده از فناوری‌های پیشرفته اسرائيل هستند.

XS
SM
MD
LG