لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۲

وزیران امور خارجه ایران و عربستان در ماه رمضان دیدار می‌کنند


فیصل بن فرحان آل سعود. وزیر امور خارجه عربستان.
فیصل بن فرحان آل سعود. وزیر امور خارجه عربستان.

فیصل بن فرحان آل سعود و حسین امیرعبداللهیان، وزیران امور خارجه عربستان سعودی و ایران، در دومین گفت‌وگوی تلفنی خود طی روزهای اخیر توافق کردند به منظور احیای روابط دوجانبه در ماه رمضان دیدار کنند.

به گزارش خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، در این گفت‌وگوی تلفنی، طیفی از مسائل مشترک در پرتو توافق سه‌جانبه ریاض-پکن-تهران به بحث گذاشته شد.

وزارت امور خارجه ایران نیز اعلام کرد در این تماس تلفنی، «آخرین وضعیت توافق فیمابین و نشست وزیران خارجه دو کشور» و همچنین «مسیر سازنده روابط دو کشور» مورد گفت‌وگو قرار گرفت.

ایران و عربستان اوایل ماه جاری میلادی در گفت‌وگوهایی مخفیانه با میانجیگری چین توافق کردند روابط دیپلماتیک را از سر بگیرند.

عربستان سعودی در سال ۲۰۱۶ و پس از حمله به سفارت این کشور در تهران توسط افراد وابسته به حکومت جمهوری اسلامی، روابط با ایران را قطع کرد.

ریاض همچنین تهران را عامل حملات موشکی و پهپادی به تاسیسات نفتی خود در سال ۲۰۱۹ و حملات به نفت‌کش‌ها در خلیج فارس می‌داند. ایران این اتهامات را رد می‌کند.

از دیگر مسائل عمده میان ایران و عربستان، اقدامات حوثی‌ها و به‌ویژه حملات موشکی و پهپادی این گروه شبه‌نظامی یمنی به عربستان سعودی است.

XS
SM
MD
LG