لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۳

رسانه دولتی سعودی: وزیران خارجه ایران و عربستان پیش از بازگشایی سفارتخانه‌ها دیدار خواهند کرد


آرشیو
آرشیو

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی روز پنجشنبه اعلام کرد شاهزاده فیصل بن فرحان آل سعود، وزیر امور خارجه عربستان، و حسین امیرعبداللهیان، همتای ایرانی‌اش توافق کردند که به زودی با یکدیگر دیدار و راه بازگشایی سفارتخانه‌ها را هموار کنند.

خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، نیز گزارش داد که امیرعبداللهیان در این تماس بر آمادگی ایران برای تقویت روابط با عربستان سعودی تاکید کرد و دو طرف توافق کردند «در اولین فرصت» با یکدیگر دیدار و گفتگو کنند و «مقدمات بازگشایی سفارتخانه‌ها و سرکنسولگری‌ها» را فراهم کنند. ایرنا در این خبر تاریخی برای دیدار وزیران خارجه ایران و عربستان ذکر نکرد.

رویترز از قول خبرگزاری سعودی نوشته است، وزیران امورخارجه به مناسبت ماه رمضان تلفنی گفتگو کردند.

به تازگی ایران و عربستان با میانجی‌گری چین توافق کردند که روابط خود را از سر بگیرند و سفارتخانه‌ها را ظرف دو ماه پس از چندین سال تعطیلی بازگشایی کنند.

حسین امیرعبداللهیان پیشتر نیز در روز یکشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت ایران سه مکان را برای برگزاری نشستی در سطح وزیران خارجه به عربستان سعودی پیشنهاد کرده است.

اما وزیر امور خارجه ایران در آن زمان نیز به زمان احتمالی نشست دوجانبه خود با همتای سعودی‌اش اشاره‌ای نکرد و از مکان‌های احتمالی انجام دیدار نامی نبرد.

در تهیه این مطلب از گزارش‌های رویترز و ایرنا استفاده شده است

XS
SM
MD
LG